i tydzien autorski na kanarach trzy dni muzyki i warsztatow

I Tydzień Autorski na Kanarach. Trzy dni muzyki i warsztatów

Fundacja SGAE po raz pierwszy organizuje wydarzenie mające wzmocnić kanaryjską scenę muzyczną i pomóc lokalnym artystom w dotarciu do reszty Hiszpanii. I Tydzień Autorski odbędzie się w dniach 24-26 lipca w Teatro Guiniguada w Las Palmas de Gran Canaria i będzie składał się z profesjonalnych konferencji, warsztatów oraz prezentacji dziewięciu kanaryjskich wykonawców.

Inicjatywa powstała we współpracy z rządem Wysp Kanaryjskich poprzez Instytut Rozwoju Kultury Wysp Kanaryjskich (ICDC), Klaster Muzyczny Wysp Kanaryjskich oraz Stowarzyszenie Promocji Gospodarczej Gran Canarii (SPEGC). Celem przedsięwzięcia jest diagnoza sytuacji lokalnego sektora muzycznego oraz zapewnienie twórcom narzędzi potrzebnych do promocji ich muzyki poza archipelagiem.

Wyspiarskie położenie Kanarów tworzy naturalne bariery logistyczne, ekonomiczne i związane z widocznością, które utrudniają miejscowym artystom dostęp do głównych krajowych obiegów programowych. I Tydzień Autorski ma być odpowiedzią na te wyzwania.

joygames

Debaty o przyszłości kanaryjskiej muzyki

Każdy dzień wydarzenia rozpocznie się profesjonalnymi konferencjami transmitowanymi na kanale YouTube Fundacji SGAE. Program obejmuje trzy debaty przy okrągłym stole z udziałem kluczowych postaci ze świata instytucji, artystów, mediów i organizacji regionu.

W czwartek 24 lipca o godz. 10:00 odbędzie się panel „Cultura KM0: W kierunku zrównoważonego ekosystemu muzycznego na Wyspach Kanaryjskich”. Wezmą w nim udział gitarzysta Miguel Manescau reprezentujący Klaster Muzyczny Wysp Kanaryjskich, Alberto Palenzuela – koordynator kanałów muzycznych Grupy PRISA na Kanarach, producent kulturalny Charo González Palmero, Semi Gil – dyrektor festiwalu Arrecife en Vivo oraz Guillermo Martínez Sáenz, dyrektor zarządzający ICDC. Uczestnicy omówią obecną sytuację sektora oraz propozycje publiczne i prywatne dla jego rozwoju.

Piątek 25 lipca o tej samej godzinie przyniesie debatę „Występy na żywo: Wyzwania i możliwości dla muzyki na żywo”. Wystąpią piosenkarz i autor tekstów Luis Quintana, José Luis Pérez Pont – dyrektor artystyczny kandydatury Las Palmas de Gran Canaria do Europejskiej Stolicy Kultury 2031, Ángel Fernández – założyciel przestrzeni Talleres Palermo oraz Walter Bazetti, programista przestrzeni turystycznych. Dyskusja skoncentruje się na miejscach koncertowych, wyzwaniach przed jakimi stoją oraz trudnościach autorów w uzyskaniu do nich dostępu.

Sobotni panel „Autorstwo w niespokojnych czasach: Kreatywność i własność intelektualna w erze sztucznej inteligencji” rozpocznie się 26 lipca również o godz. 10:00. Udział wezmą dyrektor generalna SGAE Cristina Perpiñá-Robert, autor Sergio Oramas znany jako MUYAIO, który jest także naukowcem zajmującym się danymi w firmie Pandora, oraz dyrektor generalny ICDC Cristóbal de la Rosa. Będą debatować nad jednym z głównych problemów współczesnego autorstwa muzycznego.

Praktyczne warsztaty dla muzyków

Każdego dnia program będzie kontynuowany praktycznymi warsztatami mającymi na celu rozwój zawodowy w sektorze muzycznym. Wszystkie rozpoczną się o godz. 12:30 i będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Fundacji SGAE.

W czwartek 24 lipca pierwszy warsztat poświęcony będzie możliwościom profesjonalizacji przemysłu muzycznego na Wyspach Kanaryjskich – szkoleniom, stowarzyszeniom i promocji. Wezmą w nim udział przedstawiciele programu przedsiębiorczości EOI + SPEGC, Klastra Muzycznego Wysp Kanaryjskich i festiwalu Arrecife en Vivo.

Piątkowe warsztaty SGAE „Klucze do zrozumienia twoich praw i zarządzania nimi” poprowadzi Luis Gómez Tamayo, dyrektor SGAE Members. Skupią się na funkcjonowaniu organizacji i znaczeniu prawidłowej rejestracji utworów.

W sobotę Carlos Castillo z Rewind Music Publishing przedstawi praktyczny przewodnik po synchronizacji muzyki oraz wykorzystaniu kodów ISRC i ISWC do monitorowania i kontroli utworów. Wspólnie zostanie również stworzona mapa przemysłu muzycznego na Wyspach Kanaryjskich.

Dziewięć kanaryjskich talentów na scenie

Każdego popołudnia od godz. 16:30 scena Teatro Guiniguada będzie gościć występy dziewięciu kanaryjskich grup i artystów solo. Koncerty odbędą się przed szeroką publicznością oraz delegacją najlepszych krajowych programistów, w tym przedstawicielami Taste the Floor, Monkey Week, Imagina Funk, Etnosur czy Rototom Sunsplash, a także innych kanaryjskich agentów. Wstęp na koncerty jest bezpłatny do wyczerpania miejsc, a wydarzenia będą również transmitowane na kanale YouTube Fundacji SGAE.

W czwartek 24 lipca program otworzy Álvaro Belchí ze swoim wyrafinowanym i emocjonalnym popem, po którym nastąpi marzycielski bedroom pop Pauli Espinosy oraz tropikalne mestizaje Meliē, gdzie bachata, merengue i bolero łączą się w świeżej i osobistej propozycji.

Piątek będzie dniem LAJALADY, która zaprezentuje swój szczególny wszechświat między elektroniką krajobrazu a piosenkami singer-songwriter. Następnie wystąpi Ari Jiménez ze swoim rozpoznawalnym głosem, podkreślając siłę uduchowionej piosenki, oraz jazzowa wizja Yula Ballesterosa Trio z solennością i elegancją.

Sobota 26 lipca przyniesie trzy różnorodne, ale równie wyjątkowe propozycje na pożegnanie showcase’ów: José Artiles ze swoimi poetyckimi korzeniami singer-songwriter, El Marido Ideal – kultowa postać najbardziej teatralnego kanaryjskiego undergroundowego popu oraz BSN (Banda Sin Nombre), którzy zaprezentują swój elegancki pop inspirowany latami osiemdziesiątymi w wykonaniu doświadczonych muzyków.

Spotkania z krajowymi promotorami

Po każdym dniu prezentacji artyści odbędą prywatne spotkania z zaproszonymi agentami w celu promowania ich obecności na targach, w cyklach koncertowych czy klubach w pozostałej części kraju. Koncerty posłużą jako wizytówka eksportu kanaryjskich talentów muzycznych, zapewniając widoczność propozycjom, które z powodu wyspiarskiego charakteru i odległości nie zawsze docierają do obiegu kontynentalnego.

Dziewięć grup zostało wybranych w drodze otwartego naboru zorganizowanego przez Fundację SGAE. Komisja wybrała ich spośród ponad 56 zgłoszonych projektów.

Prezentacja artystów

LAJALADA to solowy projekt piosenkarki i kompozytorki Belén A. Doreste, powstały jako naturalna ewolucja po jej pobycie w zespole Bel Bee Bee. Projekt porusza się między muzyką elektroniczną a bardziej intymnymi piosenkami, łącząc akustyczne i ręcznie wykonane dzieła z rozwojem, przetwarzaniem i dźwiękami świata elektronicznego w czysto krajobrazowej koncepcji.

Meliē to pseudonim artystyczny Joaquína Ojedy, wschodzącego wykonawcy wyróżniającego się unikalnym stylem. Jego związek z muzyką kształtował się w środowisku pełnym bolerów i muzyki latynoskiej. Sztuka Meliē jest utkana z melodyjnych wątków bachaty, merengue i muzyki afro-kubańskiej, łącząc te wpływy w wyjątkową i urzekającą propozycję.

José Artiles po ponad trzech dekadach komponowania wciąż pozostaje otwarty na piękno słów i dźwięków. Pod wpływem singer-songwriterów z obu wybrzeży stworzył bardzo osobisty sposób śpiewania i pisania. Charakteryzuje go szczery głos i teksty próbujące dotrzeć do piękna i poruszyć ludzi.

Yul Ballesteros to gitarzysta, kompozytor i producent z Wysp Kanaryjskich z wykształceniem Berklee i wybitną karierą krajową oraz międzynarodową. Jego dyskografia odzwierciedla twórczą ewolucję łączącą tradycję z innowacją i została nagrodzona kilkoma wyróżnieniami, w tym Canary Islands Music Awards. Trio uzupełniają Tana Santana – wszechstronny kontrabasista z długą karierą zawodową oraz Akior García – perkusista z ponad 20-letnim doświadczeniem międzynarodowym.

Ari Jiménez jest jednym z najbardziej ugruntowanych artystów na obecnej kanaryjskiej scenie muzycznej. Od 2011 roku regularnie występuje na krajowej scenie singer-songwriter. Jego staranne teksty i muzyczna wszechstronność sprawiły, że koncertował w całym archipelagu kanaryjskim i wielu miastach Hiszpanii, zdobywając liczne krajowe i międzynarodowe wyróżnienia.

Álvaro Belchí, piosenkarz i kompozytor z Gran Canarii, prezentuje „Darte Tiempo” – swój debiutancki album. To propozycja zakorzeniona w muzyce pop, czerpiąca ze złożoności jego wieloletnich studiów i wpływów – od jazzu, funku, soulu i R&B po latynoamerykańskie piosenki singer-songwriterów i teatr muzyczny. Belchí stawia na jakość wokalną i muzyczną w służbie szczerych tekstów poruszających tematy niepokoju, panoramy seksualno-afektywnej społeczności LGBTQIA+, straty czy naiwnej miłości.

Paula Espinosa to artystka, kompozytorka i astrofizyk z Gran Canarii. Inspirując się takimi wykonawcami jak Gracie Abrams i Phoebe Bridgers, rozwija brzmienie opisywane jako marzycielski bedroom pop. Jej muzyka łączy nostalgiczną i eteryczną atmosferę z dźwiękami retro, zachowując jednocześnie nowoczesny i osobisty charakter.

El Marido Ideal to pseudonim, pod którym Carlos Marrero z Gran Canarii podpisuje swoją muzykę. Z dwoma albumami na koncie wyrzeźbił sobie miejsce na hiszpańskiej scenie undergroundowej brzmieniem łączącym zamiłowanie do popu z teatralnym i ekscytującym tekstem.

Banda Sin Nombre (BSN) to projekt muzyczny utworzony przez członków innych zespołów z długą historią na scenie muzyki pop i rock na Wyspach Kanaryjskich. Tworzą go Yuliana Kim (wokal prowadzący), Roberto Sánchez (bas i wokal wspierający), Jose Manuel Vázquez (gitara elektryczna i wokal wspierający), Pablo Díaz (klawisze) i Roberto Bacallado (perkusja i wokal wspierający). Ich styl to mieszanka popu z lat osiemdziesiątych z eleganckim i współczesnym brzmieniem. W 2024 roku wydali swoją pierwszą EP-kę „Una mañana” – pięć piosenek na winylu jako list wprowadzający do projektu.

Tydzień Autorski Wyspy Kanaryjskie

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link