przelom w turystyce nowa umowa dla 76 tys pracownikow

Przełom w turystyce: nowa umowa dla 76 tys. pracowników

Po miesiącach trudnych negocjacji i strajków, sektor turystyczny na Teneryfie wreszcie doczekał się przełomowego porozumienia. Pracodawcy i większość związków zawodowych w branży hotelarskiej, rekreacyjnej i gastronomicznej w prowincji Santa Cruz de Tenerife podpisali nową umowę zbiorową na kolejne trzy lata, która obejmuje aż 76 tysięcy pracowników.

Koniec konfliktu społecznego w turystyce

Nowe porozumienie ma zagwarantować siłę nabywczą pracowników oraz spokój społeczny w czasie stabilizacji wzrostu turystyki. Jorge Marichal, prezes stowarzyszenia pracodawców hotelowych Ashotel, podkreślił wagę tego osiągnięcia w kontekście niepewnej sytuacji geopolitycznej. „Chcemy, aby konflikt społeczny w turystyce nie był już nowością. Sytuacja będzie spokojna przez następne trzy lata i to jest najlepsza wiadomość” – powiedział po podpisaniu umowy.

Javier Fernández, sekretarz generalny związku Sindicalistas de Base, który ma większość w sektorze, pogratulował pracownikom osiągniętego sukcesu. Jak podkreślił, dzięki mobilizacji i strajkowi w okresie wielkanocnym „pracodawcy w końcu zrozumieli, że to porozumienie było konieczne”.

joygames

Kto podpisał, a kto odmówił

Umowa podpisana w piątek jest ucieleśnieniem wstępnego porozumienia osiągniętego pod koniec czerwca, które położyło kres wezwaniom do nowych strajków zaplanowanych na miesiące letnie. Ze strony związków zawodowych porozumienie zostało podpisane przez Sindicalistas de Base, który ma dziesięciu z piętnastu przedstawicieli przy stole negocjacyjnym, oraz przez UGT z trzema przedstawicielami. Dołączyły do nich także Intersindical Canaria i USO Canarias.

Jednak nie wszyscy byli zadowoleni z wypracowanych warunków. Związek CCOO, dysponujący dwoma przedstawicielami, wycofał się z porozumienia, uznając je za niewystarczające.

Szczegóły podwyżek dla różnych sektorów

Nowe porozumienie przewiduje zróżnicowane podwyżki w zależności od sektora. Dla 34 tysięcy pracowników hoteli i gastronomii wzrost płac wyniesie 7% od 1 lipca w pierwszym roku, następnie 3,25% w drugim i trzecim roku. Dodatkowo wprowadzono klauzulę siły nabywczej do maksymalnie 5% w zależności od wskaźnika CPI.

W przypadku sektora gastronomicznego i rekreacyjnego, obejmującego 42 tysiące pracowników, wzrost płac będzie łącznie wynosił 9%, rozłożony równomiernie na trzy lata po 3% rocznie.

Moment odpowiedzialności po miesiącach konfliktu

Przewodniczący Ashotel Jorge Marichal podkreślił, że po miesiącach konfliktu pracowniczego nadszedł „moment odpowiedzialności” i osiągnięcia stabilności społecznej. Pomimo decyzji CCOO o wykluczeniu się z porozumienia, którą nazwał „błędem”, wyraził zadowolenie z osiągniętego kompromisu.

„Porozumienie pozostawia nas wszystkich niezadowolonych, dlatego jest to dobre porozumienie” – wyjaśnił Marichal. Jak dodał, pracodawcy „przyjmują znaczny wzrost płac” z gwarancją, że „będziemy mieli trzy lata stabilności” w głównym sektorze gospodarki Wysp Kanaryjskich.

Prezes Ashotel zwrócił uwagę na moment, w którym zawarto porozumienie. W turystyce „jesteśmy świadkami łagodnego lądowania i nie będziemy nadal rosnąć tak jak wcześniej”, choć przyznał, że ta „stabilizacja” wiąże się z „bardzo dobrymi” liczbami.

Zadowolenie związków z osiągniętego kompromisu

Sekretarz generalny Sindicalistas de Base Javier Fernández potwierdził swoje zadowolenie z porozumienia, które gwarantuje pokój społeczny, pod warunkiem że ustalenia będą przestrzegane, a pracownicy nie stracą siły nabywczej.

Podobnie Francisco Javier González z UGT podkreślił, że fakt, iż żadna ze stron nie jest w pełni usatysfakcjonowana, „świadczy o tym, że jest to dobre porozumienie”.

Ignacio Rodríguez z Intersindical Canaria zaznaczył, że jego związek popiera porozumienie z pozycji „krytycznej”. Chociaż część płacowa jest „bardzo możliwa do obrony”, istnieją inne aspekty porozumienia, które nie zostały poruszone ze względu na pilną potrzebę jego podpisania.

Jeremías Piñero z USO Canarias stwierdził, że porozumienie „nie było łatwe dla żadnej ze stron”, ale wszystkie pracowały odpowiedzialnie, dlatego ostateczny wynik jest „optymalny”.

Dlaczego CCOO odrzucił porozumienie

Związek zawodowy CCOO odrzucił już wstępne porozumienie osiągnięte w czerwcu, uznając je za „niewystarczające” i stanowiące krok wstecz w zakresie praw pracowniczych. Według CCOO umowa „nie spełnia żądań personelu hotelowego i gastronomicznego po historycznym strajku”.

Dla przedstawicieli CCOO dokument był „absolutnie gorszy” niż propozycja sprzed strajku, ponieważ łączy wzrost płac ze wskaźnikiem CPI, a sektor gastronomiczny został pominięty w znaczącym wzroście, otrzymując „tylko” dodatkowe 0,5%.

Ponadto, według CCOO, pracownicy będą mieli mniej praw – nie otrzymają tymczasowego zasiłku inwalidzkiego przed upływem roku od dołączenia do firmy. Związek krytykuje również klauzulę, zgodnie z którą pracownicy dobrowolnie odchodzący z pracy nie będą uprawnieni do nagrody za lojalność. Ta klauzula jest dla CCOO „nie do zniesienia”, gdyż karze pracowników poszukujących lepszych warunków w innych hotelach.

umowa zbiorowa turystyka Teneryfa

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link