Pilny apel władz Wysp Kanaryjskich

Regionalne Ministerstwo Zdrowia Rządu Wysp Kanaryjskich wystosowało we wtorek pilny apel dotyczący weryfikacji statusu szczepień. Szczególną uwagę zwrócono na dzieci w wieku 4 lat, które powinny mieć potwierdzone przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciwko odrze. Wezwanie dotyczy również osób urodzonych po 1978 roku, które nie mają udokumentowanego szczepienia lub nie przeszły choroby naturalnie.

Pracownicy służby zdrowia w grupie ryzyka

Ministerstwo Zdrowia kieruje szczególny apel do pracowników służby zdrowia, którzy są bardziej narażeni na kontakt z wirusem. Jak podkreślono, personel medyczny stanowi znaczną część przypadków w ogniskach odry zgłaszanych zarówno w Hiszpanii, jak i innych krajach. Dlatego tak istotne jest, aby pracownicy ochrony zdrowia byli odpowiednio zaszczepieni przeciwko tej chorobie.

Rosnące zagrożenie odrą w krajach rozwiniętych

Ministerstwo przypomina, że odra jest chorobą wysoce zaraźliwą, przenoszoną drogą powietrzną. W ostatnich latach zaobserwowano niepokojący wzrost zachorowań w krajach, gdzie choroba została wcześniej wyeliminowana, jak np. w Wielkiej Brytanii. Zjawisko to wiąże się z malejącym zaufaniem społecznym do szczepionek. Niedawny przypadek śmierci nieszczepionego dziecka w Teksasie pokazuje, że choroba może mieć tragiczne skutki nawet w krajach rozwiniętych.

joygames

Stan szczepień na Wyspach Kanaryjskich

Obecnie 95% populacji Wysp Kanaryjskich jest prawidłowo zaszczepionych w pierwszym roku życia. Szczepionka przeciwko odrze, będąca częścią szczepionki MMR, podawana jest w dwóch dawkach – w wieku 12 miesięcy i trzech lat. Według najnowszych danych z 2023 roku, podczas gdy pierwszą dawkę otrzymało 95% populacji, drugą dawką zaszczepiono 89% mieszkańców.

Historia szczepień przeciwko odrze w Hiszpanii

Szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Hiszpanii w 1975 roku, a od 1981 roku funkcjonują jako część szczepionki MMR. Znaczącym krokiem było dodanie drugiej dawki w 1996 roku, co przyczyniło się do drastycznego zmniejszenia liczby zachorowań. W 2017 roku WHO uznało Hiszpanię za kraj wolny od endemicznego przenoszenia odry, choć ostatnio odnotowano 142 przypadki w różnych regionach kraju.

Objawy i przebieg choroby

Odra objawia się początkowo gorączką, zatkanym nosem i kaszlem. Charakterystycznym symptomem są czerwonawe plamki z białawym środkiem na błonie śluzowej jamy ustnej. Między trzecim a siódmym dniem pojawia się wysypka, rozpoczynająca się na twarzy i rozprzestrzeniająca na całe ciało. Choć zazwyczaj przebieg jest łagodny, mogą wystąpić poważne powikłania, w tym zapalenie płuc, ucha, krtani i tchawicy, a w skrajnych przypadkach zapalenie mózgu lub śmierć.

szczepienia przeciwko odrze

Źródło