Wyspy Kanaryjskie doświadczyły znacznego wzrostu populacji w ciągu ostatnich ośmiu lat, z czego spora część to imigranci. Dane zaprezentowane przez minister finansów Matilde Asián na komisji parlamentarnej rzucają nowe światło na tę kwestię.

Zaskakujące trendy w migracji

Według danych Istac, od 2014 do 2022 roku Wyspy Kanaryjskie zyskały 72 886 nowych mieszkańców. Co ciekawe, 6,1% z nich to imigranci europejscy z UE, a aż 23% to osoby spoza UE (do 21 351 osób), z czego 70,7% to Hiszpanie. Minister Asián przyznała, że była zaskoczona, gdyż spodziewała się większego wzrostu populacji imigrantów.

Zmiana struktury imigrantów

Posłanka José Manuel Bermúdez zwróciła uwagę na ciekawe zmiany w składzie imigrantów. Włosi stali się jedną z najliczniejszych grup obcokrajowców, podczas gdy liczba Niemców, Brytyjczyków, Belgów i Skandynawów zmalała. Jednocześnie odnotowano wzrost udziału osób z Afryki, Ameryki i Azji, a także Ukraińców.

Cudzoziemcy na rynku nieruchomości

Dane z INE pokazują, że w 2022 roku na Wyspach Kanaryjskich zarejestrowano 127 166 obywateli krajów UE (z wyłączeniem Irlandii i Norwegii). Co więcej, 33,5% domów sprzedanych w prowincji Santa Cruz de Tenerife w latach 2012-2023 trafiło w ręce obcokrajowców, głównie Niemców, Włochów i Belgów.

Rosnące obawy

Poseł Bermúdez wyraził zaniepokojenie sytuacją, w której Wyspy Kanaryjskie stanowią aż 26,1% zagranicznych inwestycji w nieruchomości (prawie dwukrotnie więcej niż cała Hiszpania – 14%). Jego zdaniem może to prowadzić do kryzysu mieszkaniowego, dlatego oczekuje on wniosków z raportu prawnego zleconego przez rząd Wysp Kanaryjskich w tej sprawie.

wyspy kanaryjskie przyciagaja coraz wiecej imigrantow

Źródło