Nadchodząca zmiana pogody na Wyspach Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie spodziewają się opadów deszczu w ciągu najbliższych kilku dni, choć będą one na ogół słabe i rozproszone, występując głównie w głębi bardziej górzystych wysp. Podczas gdy na kontynencie hiszpańskim pojawienie się DANA spowodowało, że wiele prowincji zostało objętych żółtym lub pomarańczowym ostrzeżeniem, jego skutki nie będą odczuwalne na wyspach.

Prognoza na najbliższe dni

Piątek

Na wschodnich wyspach zachmurzenie z tendencją do częściowo zachmurzonego nieba po południu, z niskim prawdopodobieństwem słabych i rozproszonych opadów deszczu w pierwszej połowie dnia. Na wyspach zachodnich przeważnie pochmurne niebo z tendencją do okresowego zachmurzenia na La Palmie i Teneryfie oraz do częściowego zachmurzenia na pozostałych wyspach od rana, z niskim prawdopodobieństwem lekkich opadów deszczu we wczesnych godzinach porannych i prawdopodobnych w godzinach środkowych we wschodniej części La Palmy i Teneryfy. Temperatury minimalne bez większych zmian. Nieznacznie rosnące wartości maksymalne we wschodniej prowincji i niewielkie zmiany w zachodniej prowincji. Lekki wiatr z południowego zachodu, od rana przechodzący w zachodni, z umiarkowanymi przerwami na skrajnej północy i południu górzystych wysp.

Sobota

Okresami pochmurno, z przewagą zachmurzenia na wschodnich i południowo-wschodnich stokach wysp w godzinach popołudniowych. Niewielkie prawdopodobieństwo słabych, rozproszonych i sporadycznych opadów deszczu, zwłaszcza w głębi lądu na górzystych wyspach. Temperatury bez zmian lub lekko spadające. Lekki do umiarkowanego wiatr z północnego zachodu, po południu skręcający na północny. Na wysokich szczytach Teneryfy i La Palmy wiatr umiarkowany z okresami silnego północno-zachodniego.

Niedziela

Okresami pochmurno z przejaśnieniami na wschodnich wyspach w godzinach centralnych. Niskie prawdopodobieństwo słabych, rozproszonych i sporadycznych opadów deszczu, zwłaszcza w głębi lądu na górzystych wyspach. Temperatury minimalne bez większych zmian. Wysokie temperatury bez zmian lub nieznacznie spadające. Umiarkowany wiatr północny. Na szczytach umiarkowany wiatr północno-zachodni.

DANA na Półwyspie Iberyjskim

Jak wskazał Aemet w czwartek w specjalnym raporcie, „po kilku dniach z bardzo wysokimi temperaturami maksymalnymi, jutrzejsze zbliżanie się DANA będzie oznaczać znaczącą zmianę pogody na Półwyspie, z zauważalnymi spadkami termicznymi i uogólnioną niestabilnością atmosfery”. DANA wejdzie przez Zatokę Kadyksu po południu w piątek, więc południowo-zachodnia ćwiartka półwyspu będzie pierwszym obszarem, który zauważy spadek temperatur. Spadki te będą zauważalne, a nawet lokalnie nadzwyczajne, a w sobotę obejmą dużą część półwyspu, chociaż na obszarze śródziemnomorskim temperatury nadal będą osiągać 35 stopni w ciągu weekendu.

Prognoza na kolejne dni

W piątek po południu spodziewane są „ulewne deszcze” na obszarach północno-zachodniej ćwiartki półwyspu, nie wykluczając ich w innych częściach zachodniej części półwyspu. Będą im towarzyszyć burze i grad, nie wykluczając lokalnie bardzo silnych opadów. W sobotę DANA przesunie się przez Półwysep, a prysznice i burze staną się bardziej rozpowszechnione. Będą one mniej prawdopodobne i intensywne w skrajnie północno-wschodniej i południowo-zachodniej części półwyspu, podczas gdy będą silne na dużych obszarach północnej części i w okolicach systemu iberyjskiego.

W niedzielę DANA przesunie się na północny wschód od półwyspu i to w tym obszarze spodziewane są najbardziej intensywne opady i burze, chociaż są one również prawdopodobne, z mniejszą intensywnością, w pozostałej części północnej połowy, nie wykluczając ich na Balearach. W nadchodzącym tygodniu niepewność wzrośnie w znacznym stopniu, chociaż DANA opuści już terytorium półwyspu, będziemy pod wpływem atlantyckiego koryta, które spowoduje rozległą niestabilność atmosferyczną, która utrzyma się przez znaczną część tygodnia. Deszcze i burze powrócą na duże obszary Półwyspu, chociaż prawdopodobieństwo, że dotrą do skrajnego południa Półwyspu, jest mniejsze.

wyspy kanaryjskie przygotowuja sie na zmiane pogody

Źródło