Kolejna zmiana czasu przed nami

Jak co roku, ostatnia niedziela marca przynosi zmianę czasu na letni. W nocy z soboty 29 na niedzielę 30 marca, gdy na Wyspach Kanaryjskich wybije godzina 01:00, wskazówki zegarów należy przestawić na godzinę 02:00. Oznacza to, że tej nocy będziemy spać o godzinę krócej, ale w zamian następnego dnia zachód słońca nastąpi o godzinę później.

Historia zmian czasu w Europie

Według artykułu opublikowanego przez dr Pere Planesasa w Roczniku Obserwatorium Astronomicznego w Madrycie, czas letni został po raz pierwszy wprowadzony w Hiszpanii w 1918 roku. Decyzja ta była podyktowana względami ekonomicznymi i politycznymi – niedoborem węgla w czasie I wojny światowej oraz potrzebą synchronizacji czasu z krajami sąsiednimi.

Perspektywa zmian w Unii Europejskiej

W ostatnich latach eksperci coraz częściej postulują ustanowienie jednego, stałego czasu obowiązującego przez cały rok. Argumentują, że rozróżnienie między czasem zimowym a letnim nie przynosi już znaczących oszczędności energii. W odpowiedzi na te głosy, Komisja Europejska w 2019 roku zapowiedziała definitywne zakończenie sezonowych zmian czasu. Parlament Europejski wyznaczył rok 2021 jako termin wejścia w życie nowego rozporządzenia.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Dlaczego wciąż zmieniamy czas?

Niestety, kryzys zdrowotny i związane z nim ograniczenia od marca 2020 roku znacząco wpłynęły na harmonogram planowanych zmian. Spowodowało to poważne opóźnienie w debacie i procesie regulacyjnym. Na obecną chwilę 2025, w którym w dalszym ciągu przestawiamy zegarki.

zmiana czasu na letni 2024

Źródło