Masowe protesty na ulicach miast Wysp Kanaryjskich

W niedzielę ulice Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria wypełniły się protestującymi. Ponad tysiąc osób w stolicy Teneryfy i około 1500 w Las Palmas wzięło udział w demonstracjach zorganizowanych przez grupy łączące imigrację z przestępczością i problemami w usługach socjalnych.

Kontrowersyjne wypowiedzi influencera

Na początku demonstracji w Santa Cruz de Tenerife, znany influencer Rudy Ruyman wyraził swoje obawy dotyczące przyszłości wysp. Stwierdził: „Jeśli mieszkańcy Wysp Kanaryjskich boją się wyjść na ulice teraz, to co będzie za dwadzieścia lat?” Zwrócił również uwagę na to, że jego zdaniem na ulicach wysp jest więcej osób z zewnątrz niż rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskich czy Hiszpanii.

Zarzuty wobec władz i wymiaru sprawiedliwości

Ruyman zapewnił, że istnieje „efekt wezwania” i wyraził przekonanie, że sędziowie boją się podejmować decyzje ze względu na „presję polityczną”. Stwierdził także, że członkowie Państwowych Sił Bezpieczeństwa i Korpusu również odczuwają strach, za co uczestnicy demonstracji nagrodzili go oklaskami.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Ostre słowa pod adresem rządu

Podczas protestów skandowano obelgi pod adresem prezydenta rządu Wysp Kanaryjskich, Pedro Sáncheza. Oskarżono go o zdradę, a sytuację na wyspach określono słowami: „To nie współczucie, to inwazja”. Rudy Ruyman wyraził opinię, że nikt nie chce wyjść na ulice, aby walczyć z przestępczością, którą łączy z imigracją.

Stanowisko prokuratury – brak związku między przestępczością a imigracją

Założenia stojące za protestami zostały jednak podważone przez starszego prokuratora Wysp Kanaryjskich, Maríę Farnés Martínez Frigola. W piątek, podczas wystąpienia w komisji Parlamentu Wysp Kanaryjskich, przedstawiła ona sprawozdanie prokuratury za rok 2023. Martínez Frigola stwierdziła jednoznacznie: „Nie odnotowano żadnego związku między wzrostem przestępczości a imigracją”. Dodała również, że istnieją tylko cztery postępowania, w które zaangażowani są nieletni cudzoziemcy bez opieki.

Protestujący kontra fakty – dyskusja o przyszłości Wysp Kanaryjskich

Niedzielne protesty na Wyspach Kanaryjskich ujawniły głębokie podziały społeczne i obawy mieszkańców związane z napływem imigrantów. Jednak oficjalne dane przedstawione przez prokuraturę nie potwierdzają związku między imigracją a wzrostem przestępczości. Ta rozbieżność między percepcją społeczną a faktami statystycznymi może stanowić punkt wyjścia do szerszej debaty na temat przyszłości regionu i polityki imigracyjnej.

kontrowersyjne protesty na wyspach kanaryjskich

Źródło