Ekolodzy przeciwko nowemu parkowi tematycznemu na Teneryfie
Kanaryjska federacja ekologiczna Ben Magec-Ecologistas en Acción przedstawiła zarzuty i wyraziła „głębokie odrzucenie” projektu morskiego parku tematycznego Underwater Gardens na obszarze Guía de Isora. Park, uznany przez Cabildo Teneryfy za mający znaczenie wyspiarskie, spotkał się z ostrą krytyką ze strony organizacji ekologicznej.
„To niedopuszczalne, że w obecnej sytuacji wysp, przy większości społecznej wzywającej do powstrzymania niszczenia terytorium, instytucje nadal wspierają przestarzały model, który generuje całkowicie niezrównoważoną presję na nasze ekosystemy” – podkreśla organizacja.
Kontrowersyjne plany Underwater Gardens
Underwater Gardens, reklamowane jako projekt „skoncentrowany na regeneracji morskiej i zrównoważonym rozwoju”, proponują, zdaniem organizacji ekologicznej, „nadmierne zajęcie” chronionych terenów wiejskich. Plany obejmują budowę:
– Medytatorium o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych
– Muzeum akwakultury o powierzchni 3463 metrów kwadratowych
– Ponad 3000 metrów kwadratowych basenów
– Zakładów odsalania
– Restauracji
W sumie, na terenach wiejskich ma powstać ponad 18 000 metrów kwadratowych konstrukcji, które według ekologów stanowią odpowiedź na interesy „wyraźnie spekulacyjne i całkowicie odległe od zrównoważonego rozwoju”.
Zagrożenie dla morskiego ekosystemu
Ekolodzy zwracają uwagę, że park tematyczny, który ma przyciągać 3000 odwiedzających dziennie, obejmuje również obszar morski. Oferta „wyjątkowych doświadczeń związanych z morzem i przyrodą” przekłada się, ich zdaniem, na „turystyczną i lukratywną eksploatację”, która zagraża chronionemu środowisku morskiemu.
Szczególne obawy budzi wpływ projektu na Specjalny Obszar Ochrony (SCA) Teno-Rasca, znany jako „jedyne sanktuarium” wielorybów w Unii Europejskiej i jeden z najbogatszych w chronione gatunki morskie na Wyspach Kanaryjskich.
Promotorzy projektu zapowiadają stworzenie sztucznych podwodnych ogrodów w celu złagodzenia wpływu działalności człowieka na środowisko. Zapraszają odwiedzających do zostania „ogrodnikami morza” lub „wrażliwymi ekologicznie nurkami”. Ekolodzy jednak pytają:
„W jaki sposób można złagodzić wpływ działalności człowieka, generując działalność człowieka na obszarze o szczególnej wrażliwości, zmieniając go i przyciągając nie mniej niż 3000 osób dziennie?”
Apel o zmianę podejścia do rozwoju
Ekolodzy wzywają instytucje do rygorystycznej analizy „szkód ekologicznych i nadania priorytetu alternatywom rozwoju, które naprawdę szanują dziedzictwo naturalne”. Sprzeciwiają się narzucaniu modelu turystycznego, który „daleki jest od regeneracji, niszczy różnorodność biologiczną i zagraża ekosystemom”.
Organizacja zwraca się do Cabildo o odrzucenie rentowności projektu ze względu na jego „szkodliwe skutki” dla środowiska i społeczeństwa Teneryfy. Podkreślają, że projekt „wyraźnie nie jest zgodny z interesem publicznym ani z ochroną zasobów wyspy”.
Podsumowanie
Kontrowersje wokół projektu Underwater Gardens na Teneryfie pokazują narastający konflikt między rozwojem turystyki a ochroną środowiska na Wyspach Kanaryjskich. Sprawa ta stawia ważne pytania o przyszłość regionu i sposób, w jaki powinien on równoważyć potrzeby ekonomiczne z ochroną unikalnych ekosystemów.