Kontrowersje wokół elektrowni gazowej w Puerto de la Luz

Platforma obywatelska przeciwko elektrowni gazowej planowanej przez firmę Totisa Holdings w Puerto de la Luz zażądała od ministra ds. transformacji ekologicznej i energii rządu Wysp Kanaryjskich, Mariano Hernándeza Zapaty (PP), zwrotu firmie raportu z symulacji zanieczyszczeń. Organizacja uznaje, że raport został przyjęty „po terminie, unikając informacji publicznej i naruszając procedurę administracyjną”.

Oskarżenia o faworyzowanie inwestora

Dla Platformy obywatelskiej jest to „kolejna próba pomocy Totisie przed czasem i bezprecedensowe naruszenie prawa”. Organizacja uważa za „niezrozumiałe”, że Ministerstwo Regionalne „czyści akta administracyjne” i oskarża Zapatę o „pomoc” promotorowi instalacji elektrowni.

Obawy o wpływ na środowisko i zdrowie publiczne

Platforma obywatelska wielokrotnie wyrażała swoje zaniepokojenie wpływem tej infrastruktury na środowisko i zdrowie publiczne. Uważają oni, że elektrownia byłaby „głównym źródłem zanieczyszczenia, które zagroziłoby jakości powietrza i bezpieczeństwu miejscowej ludności”. Dlatego przedstawiciele tej organizacji apelują, aby radny zachował „bezstronność” i bronił „ogólnego interesu mieszkańców Las Palmas de Gran Canaria”.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Wezwanie do przestrzegania prawa

Platforma obywatelska ostrzega radnego Zapatę, aby rozważył ocenę projektu przedstawionego i wystawionego na widok publiczny. Przypomina mu również, że organ ochrony środowiska „powinien był już zadekretować zwykłą ocenę środowiskową i zakończenie procedury”, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Szczegóły planowanej inwestycji

Planowana inwestycja obejmuje zakład magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz elektrownię o mocy 70 MW, mającą zasilać port i zadokowane statki. Projekt ten został odrzucony w listopadzie ubiegłego roku przez Radę Miasta Las Palmas de Gran Canaria i Cabildo de Gran Canaria.

Sprzeciw władz i instytucji

W grudniu 2024 r. Parlament Wysp Kanaryjskich wyraził swój sprzeciw wobec projektu i zwrócił się do rządu wyspy o sfinalizowanie oceny oddziaływania na środowisko oraz o działanie z maksymalnymi gwarancjami bezpieczeństwa zdrowotnego i środowiskowego. Ten sam organ zażądał również inwestycji od Puertos del Estado i Ministerstwa Transportu, aby osiągnąć 100% paliw odnawialnych w celu realizacji celów dekarbonizacji wysp.

Krytyka ze strony organizacji ekologicznych

Greenpeace krytykuje, że głównym celem tej infrastruktury jest spalanie gazu w celu produkcji energii elektrycznej, co oznaczałoby zrzucanie większej ilości zanieczyszczających gazów do już dotkniętej atmosfery portu i centrum miasta. Organizacja przypomina, że do tej pory wydano cztery nieprzychylne raporty na temat projektu, wydane przez Generalną Dyrekcję Zdrowia Publicznego Służby Zdrowia Wysp Kanaryjskich. Raporty te podkreślają, że błędem jest uważanie, iż wiatry będą przenosić zanieczyszczenia do morza, jak twierdzi firma.

spor o elektrownie gazowa na wyspach kanaryjskich

Źródło