Zwycięski projekt rozbudowy stadionu Gran Canaria
Przewodniczący Cabildo de Gran Canaria, Antonio Morales, wraz z radnym ds. sportu wyspy, Aridany Romero, ogłosili w piątek, że propozycja o nazwie „La Nube”, autorstwa studia L35 Arquitectos, została zwycięzcą konkursu na opracowanie projektu rozbudowy i integralnej reformy stadionu Gran Canaria. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez jury, które zebrało się w siedzibie korporacji, aby wybrać spośród dziewięciu alternatyw.
Nowoczesna i emblematyczna architektura
„Mamy do czynienia z elegancką, nowoczesną, emblematyczną propozycją architektoniczną, sportową, kulturalną i środowiskową, która jest również wrażliwa na miasto, wyspę i przestrzeń, w której się znajduje”, podkreślił Morales po odsłonięciu wybranego projektu. „Tak będzie wyglądał nasz nowy stadion na Gran Canarii, nasze Koloseum XXI wieku”, dodał.
Prezydent wyspy zauważył, że Gran Canaria będzie miała stadion gotowy sprostać nowym wyzwaniom, symbolizujący nowy czas dla sportu, kultury, festiwali i uroczystości. Obiekt ma być nowoczesny, wzorcowy, wyposażony we wszystkie technologiczne i środowiskowe osiągnięcia wielkich międzynarodowych aren.
Zamknięcie rany Insular Stadium
Morales podkreślił, że nowy stadion zamknie ranę Insular Stadium, która przeszła od stadionu będącego siedliskiem aktywności do obiektu, który wyziębiał kibiców. „Korzystamy z okazji, jaką jest niedokończona przestrzeń, aby przekształcić ją w jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie”, dodał prezydent.
Nowy wizerunek Gran Canarii
Nowy stadion ma umożliwić Gran Canarii uzyskanie nowego wizerunku, który posłuży do identyfikacji wyspy i stolicy jako wyrazu nowoczesności, awangardy, harmonii, kreatywności i kanaryjskości.
Ocena jury i szczegóły projektu
Jury przyznało 97,71 punktów na 100 możliwych propozycji stworzonej przez firmę odpowiedzialną za renowację stadionu Santiago Bernabéu. Zwrócono uwagę na „przemyślaną wiedzę i rozsądną wrażliwość wykazaną w stosunku do miejsca i jego czynników warunkujących”, w tym klimatu.
Projekt L35 Architects został opisany jako „biała i półprzezroczysta architektura, która niemal w swojej pozornej niematerialności opada i adaptacyjnie osadza się w miejscu, tworząc holistyczną eko-przestrzeń o wysokiej jakości środowiskowej z optymalną absorpcją akustyczną”.
Zwiększona pojemność i nowe możliwości
Projekt znacznie zwiększa opcje i możliwości publicznego dostępu i wyjścia z obiektu. Obecna pojemność 32 426 miejsc została zwiększona do ponad 40 000, z maksymalną liczbą 44 484 biletów na mecze La Liga, zgodnie z kryteriami FIFA dla stadionów w fazie ćwierćfinałowej.
Osiągnięto to poprzez powiększenie i przybliżenie trybun północnej i południowej do boiska. Trybuna północna została przystosowana do organizacji alternatywnych wydarzeń, takich jak koncerty, dzięki zastosowaniu wysuwanych trybun.
Innowacyjne rozwiązania technologiczne
Zewnętrzna obudowa została rozwiązana za pomocą inteligentnej, półprzezroczystej koperty, która ma być wykonana z EFTE (rodzaj bardzo wytrzymałego polimeru termoplastycznego) i laminowanego szkła pochodzącego z recyklingu. Rozwiązanie to umożliwia ustanowienie zastosowań komercyjnych na jego wewnętrznym obwodzie.
Projekt wyróżnia się również pod względem efektywności energetycznej, integrując takie technologie jak mini energia wiatrowa, energia geotermalna o niskiej entalpii, fotokataliza w podłogach zewnętrznych czy wychwytywanie wilgoci z otoczenia za pomocą systemów biomimetycznych.
Budżet i harmonogram realizacji
Budżet tego procesu wyniesie około 5,7 mln euro. Szacowany koszt prac na stadionie Gran Canaria wynosi 101,2 mln euro. Cabildo zagwarantowało już własne finansowanie poprzez włączenie go do Nadzwyczajnego Planu Inwestycyjnego z Pozostałymi Funduszami.
Planuje się znaczne zakończenie prac przed czerwcem 2029 r., czyli terminem wyznaczonym przez FIFA na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.
Proces konkursowy i jury
W skład jury weszli przedstawiciele władz lokalnych, architekci i inżynierowie. Kryteria oceny uwzględniały jakość propozycji pod względem koncepcji architektonicznej, kulturalnej, sportowej i środowiskowej; wykonalność pod względem ogólnej koncepcji konstrukcyjnej, ekonomicznej, funkcjonalnej i technicznej; oraz dopasowanie do środowiska miejskiego.
27 grudnia upłynął termin składania propozycji projektów przez 9 firm, które wzięły udział w konkursie. Propozycje były anonimowe, identyfikowane jedynie za pomocą sloganu.
Dostęp do informacji o projektach
Od 8 lutego treść 9 propozycji zostanie opublikowana na stronie internetowej www.grancanariadeportes.com/mundial2030. Jury postanowiło również przyznać dwie nagrody za drugie miejsce, każda o wartości 30 000 euro, które otrzymały projekty „Arriba d’ellos” autorstwa Estudio Lamela oraz „El Pulso dela Isla, un latido mundial” autorstwa Ayesa Ingeniería y Arquitectura.