Alerty pogodowe na Wyspach Kanaryjskich
Rząd Wysp Kanaryjskich aktywował system ostrzeżeń w związku z nadciągającym szkwałem „Olivier”. Zjawisko przyniesie ze sobą intensywne i długotrwałe opady deszczu oraz burze, które dotkną wszystkie wyspy archipelagu począwszy od środy. Na czterech zachodnich wyspach spodziewane są również bardzo silne porywy wiatru, przekraczające 70 kilometrów na godzinę.
Harmonogram wprowadzania alertów
Od godziny 00:00 w środę, 9 kwietnia, na wszystkich wyspach zostanie wprowadzony alert deszczowy oraz pre-alert dotyczący ryzyka powodzi. O godzinie 06:00 aktywowany zostanie pre-alert burzowy, a od 12:00 na wyspach zachodnich będzie obowiązywać pre-alert wiatrowy.
Przebieg zjawiska atmosferycznego
Pierwsza faza niepokojącego zjawiska rozpocznie się w nocy z wtorku na środę na Fuerteventurze i Lanzarote, przynosząc intensywne opady deszczu z możliwością wystąpienia gradu. W drugiej połowie środy szkwał „Olivier” obejmie cały archipelag. Opady mogą przybrać formę śniegu powyżej wysokości 2400 metrów. Przewiduje się, że w ciągu godziny może spaść do 30 mm deszczu, a w okresie 12 godzin nawet 80 mm.
Zagrożone regiony
Szczególnie narażone na powodzie są obszary zwrócone na południowy zachód, choć zjawiska powodziowe mogą wystąpić również w innych lokalizacjach miejskich. Na Lanzarote zagrożone są wąwozy w gminach Teguise, Haría, Tías i Arrecife. Na Fuerteventurze ryzyko dotyczy Tuineje, La Oliva i Puerto del Rosario. Na Gran Canarii zagrożone są Las Palmas, Telde, Agüimes, San Bartolomé de Tirajana i Mogán. Teneryfę dotyczą ostrzeżenia dla Santa Cruz, La Laguna, La Orotava, Puerto de la Cruz, Los Realejos, Guía de Isora i Adeje. Na pozostałych wyspach zagrożone są główne miejscowości i wąwozy.
Zalecenia bezpieczeństwa dla mieszkańców
W związku z prognozowanymi zjawiskami atmosferycznymi, władze zalecają ograniczenie poruszania się samochodem. Jeśli jazda jest konieczna, należy zachować szczególną ostrożność, zwracając uwagę na poziom wody i stan hamulców. Rekomendowane jest korzystanie z głównych dróg i autostrad, unikając tras leśnych i drugorzędnych. Mieszkańcy powinni unikać przekraczania zalanych mostów oraz wchodzenia do zagrożonych powodzią części budynków, takich jak garaże czy piwnice.
W czasie burz należy zachować bezpieczną odległość od miejsc, gdzie wystąpiły uderzenia piorunów. W związku z silnym wiatrem zaleca się zabezpieczenie lub usunięcie przedmiotów z balkonów i tarasów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan techniczny budynków, zwłaszcza gzymsów i fasad. W sytuacjach awaryjnych należy kontaktować się z numerem 112.