Nagłe zwolnienie budzi wątpliwości

Grupa Socjalistyczna w Cabildo Teneryfy wystosowała w czwartek oficjalne żądanie do prezydent wyspy, Rosy Dávili (Coalición Canaria), domagając się publicznych wyjaśnień w sprawie niespodziewanego zwolnienia Begoñy Ortiz ze stanowiska dyrektor generalnej Instytutu Technologicznego Energii Odnawialnych (ITER). Szczególne zainteresowanie budzi pytanie, czy decyzja ta miała związek ze szkodami wyrządzonymi na terenie Morra Meca.

Kontrowersyjne okoliczności dymisji

Zwolnienie nastąpiło 30 stycznia 2025 roku w nietypowych okolicznościach – bez wcześniejszego powiadomienia Rady Dyrektorów ITER i bez podania oficjalnego uzasadnienia. Jak wyjaśnia PSOE, decyzję podjęło bezpośrednio Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy pod przewodnictwem Rosy Dávili, która pełni również funkcję przewodniczącej Cabildo Teneryfy.

Sprawa uszkodzenia stanowiska Morra Meca

Socjaliści przypominają, że do uszkodzenia stanowiska etnograficznego Morra Meca w Arico doszło podczas realizacji projektu Fotobat 5+5 przez ITER w 2024 roku. Według PSOE, obowiązujące zezwolenie wymagało przeprowadzenia szczegółowego badania obiektów dziedzictwa kulturowego w pobliżu planowanej instalacji oraz oceny potencjalnych zagrożeń przed rozpoczęciem prac. Wymogi te najwyraźniej nie zostały spełnione.

Reakcja władz i kontrola procedur

Zarówno Cabildo, jak i rząd Wysp Kanaryjskich podjęły działania dopiero po nagłośnieniu sprawy, co według Socjalistów świadczy o poważnych brakach w kontroli i przestrzeganiu protokołów ochrony dziedzictwa kulturowego. Sam ITER przyznał pośrednio wystąpienie problemów, modyfikując projekt elektrowni słonecznej i zmniejszając liczbę paneli w celu ochrony nieuszkodzonej części terenu.

Żądania wyjaśnień i odpowiedzialność

Rzecznik Cabildo, Aarón Afonso, podkreśla bezpośrednią odpowiedzialność Rosy Dávili za zarządzanie ITER jako spółką publiczną. Krytykuje również brak przejrzystości w podejmowaniu decyzji. Na lutowym posiedzeniu plenarnym Komisji Innowacji jedynym wyjaśnieniem zwolnienia była enigmatyczna odpowiedź o „potrzebie innego podejścia do tego stanowiska”.

Dalsze kroki prawne

Cabildo zapowiedziało odwołanie od postępowania sankcyjnego, w którym nałożono grzywnę w wysokości 304 500 euro. Władze zwróciły się również do rządu Wysp Kanaryjskich o zbadanie, dlaczego w zezwoleniu z listopada 2021 roku pominięto istnienie stanowiska etnograficznego na terenie planowanej inwestycji.

zwolnienie dyrektor ITER Teneryfa

Źródło