A picture of a field that is covered in snow

Rodzinna salina na Lanzarote walczy o przetrwanie

Carlos Padrón reprezentuje czwarte pokolenie rodzinnej saliny na Lanzarote. W rozmowie z nami opowiada o wyzwaniach, przed jakimi stoi tradycyjna produkcja soli morskiej na wyspie, gdzie 95% rynku okupuje tania sól importowana z kopalni.

Rosnące wsparcie, ale wciąż za małe zaangażowanie mieszkańców

Padrón przyznaje, że kanaryjska gastronomia i lokalne produkty otrzymują coraz większe wsparcie ze strony instytucji publicznych, jednak mieszkańcy nadal muszą wykazać się „większym zaangażowaniem”. „W ciągu ostatnich dziesięciu lat, dzięki promocji i nadawanej wartości, pojawiło się większe wsparcie publiczne. Dzięki sektorowi rolniczemu i gastronomii powstaje rodzaj symbiozy” – tłumaczy przedsiębiorca.

Na Lanzarote, poprzez inicjatywę Saborea Lanzarote, położono duży nacisk na nadanie wartości rolnictwu i uprawom. „Zauważyliśmy więc poprawę. Nie tyle w sprzedaży, co we wsparciu i postrzeganiu wizerunku” – dodaje Padrón. „To prawda, że nadal jest to bardzo skomplikowane. A pośrednicy stojący za dużymi sieciami handlowymi są tymi, którzy muszą zapewnić tę wartość.”

joygames

Sprzedaż soli to nieopłacalny biznes

„Nie jest to dochodowy biznes, ale prawdą jest, że nasza firma się dywersyfikuje. Naszym zadaniem jest nie tylko sprzedaż, ale także rozpowszechnianie informacji, nagłaśnianie potrzeb i trudności sektora” – wyjaśnia Carlos Padrón. „Sprzedaję kilogramy za grosze, to bardzo skomplikowany biznes. Musiałbym sprzedawać ogromne ilości, biorąc pod uwagę problemy sektora, z solą pochodzącą z zewnątrz, solą z kopalni.”

W ostatnich latach firma zdywersyfikowała swoją działalność. „Z jednej strony od strony turystycznej, a z drugiej handlowej. Sprzedajemy piwo, wino we współpracy z Bodega La Geria, suszone owoce i linię kosmetyków. Te produkty generują wyższą marżę zysku” – wylicza przedsiębiorca.

Dodatkowe produkty pozwalają na rozwój

„Jeśli powiem ci, że sprzedaż soli wystarcza na rozwój, to skłamię. Sprzedaż soli wystarcza nam na utrzymanie firmy, ale prawdą jest, że to, co pozwala nam się rozwijać i inwestować, to pozostałe produkty” – przyznaje szczerze Padrón. Firma dysponuje bardzo dużą przestrzenią – od drogi do wnętrza basenów solnych jest 450 tysięcy metrów kwadratowych, z czego około 20% jest wykorzystywane do produkcji, co daje perspektywę wzrostu.

„Reinwestujemy 100% zysków. To potwór, który wymaga dużych nakładów finansowych, aby utrzymać go w pięknym stanie” – dodaje. Firma jest wspierana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, choć jak zauważa Padrón: „Prawdą jest, że czasami turysta nadaje mu znacznie większą wartość. W końcu przyzwyczailiśmy się do tego, że tu jesteśmy.”

Dramatycznie niski udział w rynku

Dane dotyczące rynku soli na Wyspach Kanaryjskich są niepokojące. „Udział morskich salin Wysp Kanaryjskich w rynku wynosi około 5%. Dziewięćdziesiąt pięć procent soli spożywanej na Wyspach Kanaryjskich to sól z kopalni, pochodząca z importu” – wylicza Carlos Padrón.

„Gdybyśmy my i pozostałe saliny osiągnęli 100% wydajności i sprzedali całą naszą produkcję, mielibyśmy około 20-25% udziału w rynku na Wyspach Kanaryjskich. Co to oznacza? Że nawet gdybyśmy sprzedali całą naszą produkcję, sól nadal musiałaby być importowana z zewnątrz, aby zaspokoić popyt rynkowy” – tłumaczy przedsiębiorca.

Mieszkańcy muszą bardziej wspierać lokalną produkcję

„Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich nadal muszą bardziej inwestować w naszą sól. Bo jeśli to zrobią, duże supermarkety będą kupować od nas. I sektor hotelarski, baseny. Sól ma wiele różnych zastosowań. Wiele branż potrzebuje soli” – apeluje Padrón.

„To prawda, że nie możemy konkurować ceną, ale możemy konkurować jakością. To właśnie w tej kwestii jesteśmy numerem jeden” – podkreśla z dumą. Czy widzi oznaki poprawy? „Tak, w stu procentach. To widać. Powoli, nieśmiało, ale to prawda, że rozwija się i kwitnie coraz bardziej.”

Wyjątkowe właściwości lokalnej soli

Sól z Lanzarote ma unikalne właściwości. „Przede wszystkim jest naturalna, ręcznie robiona, wolna od mikroplastików, ponieważ woda, którą pobieramy z laguny Janubio, jest filtrowana w naturalny sposób przez erupcje Timanfaya. Nie zawiera żadnych dodatków ani konserwantów. Nie dodajemy do niej absolutnie nic” – wylicza Padrón.

brown sand near body of water during daytime

„Nasza sól posiada wszystkie właściwości morza. Jest więc bardzo bogata w pierwiastki śladowe w porównaniu z innymi solami” – dodaje z przekonaniem.

Czwarte pokolenie stawia na szkolenia i komunikację

„Mówię za siebie, jestem z czwartego pokolenia. Mam 31 lat i myślę, że najważniejszą rzeczą są szkolenia. Trzeba stworzyć wokół tego przemysł, aby był atrakcyjny dla młodych ludzi” – uważa Carlos Padrón. „Jest jeszcze jeden bardzo ważny element, a mianowicie komunikacja. Rozmawiam z moim ojcem, dyskutujemy o wszystkim. Wnoszę swoje pomysły, on swoje, a potem pomagamy sobie nawzajem. To sposób na rozwój i unowocześnienie firmy.”

Brak dotacji i walka o równe traktowanie

„Nie mamy żadnej pomocy. Nie chcemy żyć z dotacji, ale to kwestia sprawiedliwości. Jeśli niektórzy mają dotacje, to my też” – postuluje przedsiębiorca. „Słuchaj, jeśli nie jesteśmy uważani za sektor rolniczy i jesteśmy traktowani jak kopalnia, to w porządku, ale jeśli chcesz zachować krajobraz, musisz pomóc go utrzymać. Ważne jest, aby traktować nas wszystkich jednakowo.”

A picture of a field that is covered in snow

„Musimy być rentowną firmą, wystawiać faktury, generować przychody, reinwestować, ulepszać, a potem cokolwiek nadejdzie, nadejdzie. W przyszłości będziemy nadal walczyć, ale nie jest to naszym głównym celem” – podsumowuje.

Potrzeba kampanii reklamowej jak dla bananów kanaryjskich

„W ciągu ostatnich dziesięciu lat zauważyliśmy większy nacisk na promocję. Wcześniej o nas nie mówiono, a teraz mówi się więcej. Ale potrzeba znacznie więcej” – ocenia Padrón. „Zawsze powtarzam, że byłoby bardzo dobrze, gdyby organizowano coroczną kampanię reklamową, tak jak ma to miejsce w przypadku bananów kanaryjskich, ale promującą sól z Wysp Kanaryjskich” – kończy z nadzieją w głosie.

sól morska Lanzarote

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link