zapasy kanaryjskie w madrycie na piasku z wulkanu la palmy

Zapasy kanaryjskie w Madrycie na piasku z wulkanu La Palmy

Władze Wysp Kanaryjskich napisały historię, organizując 17 maja pierwszy w historii mecz zapaśniczy poza archipelagiem. Arena na madryckim Plaza de Callao została wybudowana z 24 ton piasku z wulkanu Tajogaite z La Palmy – tego samego, który ponad trzy lata temu siał zniszczenie na wyspie.

Piasek z wulkanu trafił do Madrytu

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Dnia Wysp Kanaryjskich, który przypada 30 maja. Do budowy areny wykorzystano najmłodszy piasek wulkaniczny z archipelagu – powstały podczas erupcji Tajogaite, która rozpoczęła się nieco ponad trzy lata temu. Po zakończeniu zawodów cały materiał został przekazany Radzie Miasta Madryt z przeznaczeniem na pokrycie boisk do siatkówki plażowej.

Departament Edukacji, Szkolenia Zawodowego, Aktywności Fizycznej i Sportu Rządu Regionalnego Wysp Kanaryjskich, odpowiedzialny za promocję zapasów kanaryjskich w Madrycie, potwierdził przekazanie 24 000 kilogramów popiołu wulkanicznego stolicy. Jednak Rada Miejska Madrytu zaprzeczyła, twierdząc, że nie ma wiedzy na temat tej inicjatywy – ani w departamencie robót publicznych, ani w dziale sportu.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Kontrowersje wokół wykorzystania piasku

Aby pozyskać materiał na arenę zapaśniczą, Departament Edukacji zwrócił się o pozwolenie do Cabildo La Palmy – organu właściwego do zarządzania piaskiem wulkanicznym Tajogaite. Władze wyspy zapewniły jednak, że piasek „zostanie wykorzystany wyłącznie do odbudowy rolnictwa, zgodnie z zarządzeniami prezydenta”.

image

Cabildo La Palmy prowadzi badania nad różnymi zastosowaniami popiołu wulkanicznego – jako materiał budowlany, izolacja, nawozy czy lekki materiał na zielone dachy. Na pytanie o wykorzystanie do tworzenia aren zapaśniczych i regeneracji boisk sportowych w Madrycie władze wyspy nie udzieliły odpowiedzi.

Tajogaite – wulkan który zmienił La Palmę

Wulkan Tajogaite wybuchł 19 września 2021 roku i przez 85 dni nieprzerwanie wyrzucał lawę. Erupcja zniszczyła ponad 1700 budynków i zmusiła do ewakuacji co najmniej 7000 osób. Wulkan wyrzucił również ponad dziesięć milionów metrów sześciennych popiołu, który przez wiele miesięcy pokrywał ulice, domy i całe dzielnice La Palmy.

Z czasem popiół zaczął znikać z miejscowości, trafiając do gospodarstw rolnych. Badania przeprowadzone przez oddział Stowarzyszenia Inżynierów Budownictwa w Santa Cruz de Tenerife wykazały, że piasek wulkaniczny z La Palmy może służyć do regeneracji czarnych plaż – porównano go z piaskiem z plaż San Marcos i El Socorro na Teneryfie.

W lutym 2024 roku Regionalne Ministerstwo Polityki Terytorialnej rozpoczęło procedurę wyznaczania przyszłego obszaru chronionego stożka wulkanicznego i nowych terenów powstałych po erupcji. Na tym etapie będą określone wartości geomorfologiczne o szczególnym znaczeniu i wyznaczone granice terytorialne.

Historyczny mecz w sercu Madrytu

W zawodach zapaśniczych na Plaza de Callao wzięli udział najwyżsi przedstawiciele władz kanaryjskich: prezydent Fernando Clavijo, regionalna minister edukacji Poli Suárez, regionalna minister turystyki Jessica de León i regionalny minister ds. transformacji ekologicznej Mariano Zapata. Ich obecność miała podkreślić „silne zaangażowanie administracji publicznej” w promowanie zapasów kanaryjskich poza archipelagiem.

Na madyckiej arenie zmierzyły się kluby zapaśnicze Saladar de Jandía z Fuerteventury i Candelaria de Mirca z La Palmy w ramach dwudziestego dnia turnieju DISA Rządu Wysp Kanaryjskich. Wokół boiska zainstalowano przenośną trybunę na 200 osób.

Symbol tożsamości i odnowy

Władze regionalne uzasadniły wykorzystanie piasku wulkanicznego z erupcji z 2021 roku jako „symbolu tożsamości, korzeni i odnowy”. Prezydent Fernando Clavijo podkreślał symboliczne znaczenie wyboru lokalizacji: „To nie przypadek, że wybraliśmy Madryt, aby zorganizować to wydarzenie, w samym sercu stolicy i na boisku z piaskiem z wulkanu Tajogaite, aby potwierdzić, kim jesteśmy i poczuć dumę z tego, kim jesteśmy poza Wyspami Kanaryjskimi”.

Wydarzenie miało być manifestacją kanaryjskiej tożsamości kulturowej i sposobem na przybliżenie mieszkańcom kontynentu tradycyjnego sportu archipelagu, który od pokoleń jest ważną częścią lokalnej kultury i dziedzictwa.

zapasy kanaryjskie Madryt

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link