Urząd Skarbowy Wysp Kanaryjskich, w ramach walki z oszustwami podatkowymi i szarą strefą, zostanie wyposażony w nowy system zarządzania, który obejmuje wdrożenie „bardzo zaawansowanego” modułu do windykacji i selekcji podatników. Zostało to szczegółowo opisane przez ministra finansów rządu Wysp Kanaryjskich, Matilde Asián, w tę środę w komisji parlamentarnej, która zajęła się badaniem zleconym grupie niezależnych ekspertów na temat szarej strefy oraz oszustw podatkowych i pracowniczych na archipelagu.

Badanie szarej strefy na wyspach, która według danych z 2014 r. stanowiła 27,9% regionalnego PKB, CEOE podnosi go do 28%, w porównaniu do 17,2% w Hiszpanii według danych z 2017 r. i 17,1% średniej europejskiej.

Nowe plany Agencji Podatkowej Wysp Kanaryjskich

Badanie to, wyjaśnił Asián, zawiera szereg zaleceń, które zostały uwzględnione w rocznym planie Agencji Podatkowej. W planie znajduje się wdrożenie nowego systemu zarządzania w okresie trzech lat, na który zainwestowane zostanie 20 milionów euro. Celem nowego systemu zarządzania jest dopracowanie windykacji wykonawczej oraz selekcji podatników, co zostało określone jako mające „fundamentalne znaczenie”.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Wzmocnienie struktury Agencia Tributaria Canaria

Matilde Asián podkreśliła znaczenie selekcji podatników i ścigania oszustw, co jest „bardzo trudne, jeśli mam 80 baz danych i dokumentów po sufit”. Z tego powodu Agencja Podatkowa Wysp Kanaryjskich powróci do poziomu z 2016 r. pod względem liczby pracowników (461) i będzie dążyć do efektywnej administracji podatkowej.

Przeciwdziałanie oszustwom podatkowym

Oprócz wzmocnienia struktury, roczny plan Agencji Podatkowej Wysp Kanaryjskich przewiduje zintensyfikowanie tak zwanych „przyjaznych listów” w celu poprawy odsetka „dobrowolnych” deklaracji.

Zwiększona obecność inspektorów na ulicach oraz porozumienie z Regionalnym Ministerstwem Edukacji mają przyczynić się do promowania „obywatelskiej kultury podatkowej”.

Wniosek z raportu o szarej strefie

Jednym z wniosków raportu niezależnych ekspertów jest trudność w skonstruowaniu uniwersalnej koncepcji szarej strefy. Wyższy odsetek szarej strefy na Wyspach Kanaryjskich w porównaniu ze średnią krajową nie wskazuje na „większe braki” w administracji podatkowej, ale jest „ściśle związany ze skłonnością do oszustw” w dominujących sektorach gospodarki na wyspach.

Wyniki głosowania nad rezolucjami

Po debacie nad raportem odbyło się głosowanie nad projektami rezolucji. Zostały przyjęte rezolucje złożone przez grupy popierające rząd Wysp Kanaryjskich, CC, PP, ASG i AHI. Podkreślono w nich, że zalecenia raportu zostały uwzględnione w planie działania Agencji Podatkowej Wysp Kanaryjskich i że agencja powinna być dalej wzmacniana.

ministerstwo skarbu zapewnia ze agencja podatkowa wysp kanaryjskich bedzie wyposazona w ludzkie i technologiczne srodki do scigania oszustw podatkowych

Źródło