Podatek ekologiczny na Teneryfie
Podatek, który został zaproponowany przez Radę Teneryfy i który został poddany pod głosowanie na sesji plenarnej wczoraj (piątek), aby pobierać opłaty za wstęp do naturalnych i chronionych obszarów wyspy, będzie podobny do modelu przyjętego na Lanzarote. Zasadniczo oczekuje się 100% rabatu dla mieszkańców Teneryfy. Zostało to wyjaśnione w środę przez przewodniczącą Rady Teneryfy, Rosę Dávilę (CC), która stwierdziła, że jej propozycja na piątkową sesję plenarną to „podatek ekologiczny”, pomimo faktu, że wiceprzewodniczący Lope Afonso z PP określił go jako „podatek finalistyczny” na rzecz ochrony i konserwacji oraz poprawy wizerunku. Oficjalne stanowisko jej partii (PP) jest przeciwne stosowaniu podatku turystycznego lub podatku ekologicznego.
Opłaty za wstęp do obszarów chronionych
W rzeczywistości PP głosowała w środę w parlamencie Wysp Kanaryjskich przeciwko podatkowi turystycznemu lub ekopodatkowi od noclegów, chociaż głosowała za pobieraniem opłat za wstęp na obszary przyrodnicze wysp we wniosku złożonym przez NC-BC. Rosa Dávila zapewniła, że ta wyspiarska inicjatywa zostanie wdrożona niezależnie od tego, co może powiedzieć rząd Wysp Kanaryjskich i poinformowała, że Konsorcjum Podatkowe już analizuje strukturę, która musiałaby zostać wprowadzona w celu kontynuowania pobierania tego podatku za wizyty na tych obszarach. Zasadniczo obszarami chronionymi rozważanymi przez grupę rządową wyspy do wprowadzenia tego podatku byłyby Park Narodowy Teide, Anaga Rural Park i Teno, chociaż nie wykluczono możliwości dodania kolejnych do listy.
Wyzwania i oczekiwania wobec nowych przepisów
W odniesieniu do trudności, które mogłyby wyniknąć z tego rodzaju opłaty w Parku Narodowym Teide, pani prezydent wyspy poinformowała, że wysłała list do Sekretarza Stanu ds. Środowiska z prośbą o przeanalizowanie ustawy o parkach narodowych z 2014 r. oraz, w razie potrzeby, jej zmianę. Jej zdaniem propozycja ta pozwoliłaby na pobieranie opłat za dostęp do tego obszaru, o ile wspomniana zmiana zostanie dostosowana do presji wywieranej na każdy park.
Rosa Dávila odkreśliła, że żadne ceny nie zostały jeszcze ustalone, ponieważ są one nadal badane i analizowane, i wyjaśnił, że „opłata ta ma na celu nie tyle zebranie większej ilości pieniędzy, co zwiększenie wartości doświadczenia związanego z odwiedzaniem i ochroną obszarów”. Przypomniała także, że podatek turystyczny zaczął być rozważany w 2023 r., kiedy wiceprezydent i radny ds. turystyki Lope Afonso ogłosił zamiar przeanalizowania i zbadania opłaty za wizyty w Parku Narodowym Teide z tymi samymi intencjami, które są obecnie wyjaśniane. Inicjatywa ta jest uzupełnieniem innych inicjatyw korporacji, a Departament Środowiska bada nośność obszarów chronionych na Teneryfie, czego przykładem jest włączenie w Tygodniu Wielkanocnym Policji Wysp Kanaryjskich do nadzoru tych miejsc.
Podkreślono również pracę skoordynowaną z radami miejskimi La Laguna i Santa Cruz w celu poczynienia postępów w zakresie problemów mobilności w Anaga oraz współpracę z Buenavista w zakresie wizyty w Masca. W odniesieniu do wniosku grupy rządowej wyspy (CC i PP), który został przedstawiony nа sesji plenarnej w celu promowania analizy prawnej i ekonomicznej w celu zatwierdzenia tego „finalistycznego podatku”, Dávila wyraził nadzieję, że „wszystkie partie polityczne przyłączą się do niego”.