Wandalizm na Teneryfie z hasłami z mobilizacji 20A

Wandalizm na Teneryfie z hasłami z mobilizacji 20A przeciwko masowej turystyce. W środę rano na drodze przecinającej Park Narodowy Teide, który jest jednym z czterech parków narodowych Wysp Kanaryjskich, pojawiło się graffiti z hasłami takimi jak „Canarias tiene un límite” i „moratoria turística” (moratorium turystyczne).

Ostre słowa potępienia

Wiceprzewodniczący Rady Teneryfy, Lope Afonso, potępił to na portalu społecznościowym X. „Wyspy Kanaryjskie mają swój limit, ale to go przekracza. Windykacja i żądania nie mogą być przekształcane w wandalizm lub ataki na własność publiczną, a zwłaszcza na nasz krajobraz i nasze naturalne przestrzenie. Park Narodowy Teide jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa i zasługuje na opiekę i szacunek”.

Surowe kary za wandalizm

Plan Rector de Uso y Gestión del Parque Nacional del Teide wskazuje, że wykonywanie znaków, napisów lub rysunków na ziemi lub na kamieniach, skałach, roślinach lub nieruchomościach należących do Parku może być karane. Grzywny mogą wynosić od 150 do 600 euro, a także koszty prac konserwatorskich.

Zakazane działania na obszarze Parku Narodowego Teide

Biegacze poza autoryzowanymi szlakami, paralotniarze, tancerze na tyczkach, marki reklamowe filmujące bez odpowiednich zezwoleń i influencerzy z mniejszą lub większą liczbą obserwujących, którzy nagrywają filmy na obszarach chronionych, do których dostęp jest całkowicie zabroniony.

Sieci społecznościowe są pełne treści, w których można zobaczyć wszelkiego rodzaju filmy lub zdjęcia, które szukając polubień, naruszają zasady ustanowione dla obszaru chronionego, takiego jak Park Narodowy Teide.

Związek z ruchem ekologicznym

Nie spodziewano się jednak, że ostatni atak wandalizmu na Teide miał związek z ruchem Canarias se agotta, który domaga się większej dbałości o środowisko i środków przeciwko masowej turystyce.

wandalizm na teneryfie na teide pojawiaja sie graffiti z haslami mobilizacji 20a takimi jak moratorium turystyczne

Źródło