Rój małych trzęsień ziemi na Teneryfie
Sieć sejsmiczna Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan) wykryła rój sejsmiczny we wnętrzu Teneryfy. Składał się on z kilkudziesięciu małych trzęsień ziemi, z których 26 zlokalizowano w południowo-zachodnim sektorze kaldery Las Cañadas del Teide.
Rój wykryty przez sieć sejsmiczną
Według instytutu wulkanologicznego, rój został wykryty przez sieć sejsmiczną między 01:42 a 06:08 czasu Wysp Kanaryjskich we wtorek. Rój składał się z kilkudziesięciu małych trzęsień ziemi, z których 26 udało się zlokalizować. Lokalizacja hipocentrów tych trzęsień ziemi koncentruje się w południowo-zachodnim sektorze kaldery Las Cañadas, na głębokości od 5 do 10 kilometrów. Maksymalna zaobserwowana magnituda wynosi 1,2.
Wzrost mikrosejsmiczności na Teneryfie
Involcan przypomniał, że od czerwca 2017 r. Teneryfa doświadczyła wzrostu mikrosejsmiczności w głębi wyspy. Wzrost ten charakteryzował się również wystąpieniem 113 rojów sejsmicznych o niskiej magnitudzie, z których trzy były hybrydowymi zdarzeniami sejsmicznymi.
Przyczyny wzrostu aktywności sejsmicznej
Wzrost ten można przypisać procesowi zwiększania ciśnienia w systemie wulkaniczno-hydrotermalnym, prawdopodobnie związanym z wtryskiem gazów magmowych do systemu.
Brak zagrożenia dla ludności
Kanaryjski Instytut Wulkanologiczny poinformował, że sejsmiczność ta nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludności i nie odzwierciedla zmiany prawdopodobieństwa erupcji wulkanu na Teneryfie w perspektywie krótko- i średnioterminowej.