Setki mikrowstrząsów w rejonie Teide
National Geographic Institute (IGN) wykrył w czwartek anomalną aktywność mikrosejsmiczną w rejonie Las Cañadas del Teide na Teneryfie. W godzinach od 04:00 do 07:20 czasu UTC zarejestrowano co najmniej 500 trzęsień ziemi. Wstrząsy miały miejsce w tym samym obszarze, w którym w ostatnich latach obserwowano podobne roje sejsmiczne.
Lokalizacja i charakterystyka wstrząsów
Epicentrum aktywności mikrosejsmicznej zlokalizowano na południowy zachód od Pico Viejo. To właśnie w tym rejonie odnotowywano wcześniejsze roje sejsmiczne, m.in. w październiku 2016 r., czerwcu 2019 r. oraz w czerwcu i lipcu 2022 r.
Seria wstrząsów rozpoczęła się od 10 trzęsień ziemi o magnitudzie mniejszej niż 1,1 (mbLg). Wystąpiły one na głębokości od 8 do 12 kilometrów. Po nich nastąpiły sygnały o długim czasie trwania, bez określonych faz sejsmicznych i o wysokiej częstotliwości.
Wyzwania w rejestracji i analizie danych
Ze względu na niską magnitudę wstrząsów, większość z nich została wykryta jedynie przez automatyczny system pomiarowy. Niestety, słabość zarejestrowanych parametrów sejsmicznych sprawiła, że trzęsienia ziemi o najniższej magnitudzie nie mogły zostać zlokalizowane z wystarczającą dokładnością, aby włączyć je do oficjalnego katalogu IGN.
Dalsze działania i monitorowanie sytuacji
National Geographic Institute zapewnia, że będzie nadal uważnie monitorować aktywność sejsmiczną w tym obszarze. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę historię wulkaniczną Teneryfy i potencjalne zagrożenia dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających wyspę.
Chociaż obecna aktywność mikrosejsmiczna nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, jej intensywność i lokalizacja wymagają stałej obserwacji. Eksperci będą analizować zebrane dane, aby lepiej zrozumieć procesy geologiczne zachodzące pod powierzchnią wyspy i ocenić potencjalne ryzyko związane z aktywnością wulkaniczną w przyszłości.