Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) na Wyspach Kanaryjskich ogłosiła szereg żółtych ostrzeżeń meteorologicznych, które będą obowiązywać od środy do czwartku. Prognozy wskazują na silne wiatry oraz wysokie fale, które mogą wpłynąć na sześć wysp archipelagu

Żółte ostrzeżenia na poszczególnych wyspach:

Teneryfa
Na Teneryfie obowiązuje ostrzeżenie przed silnymi falami od godziny 15:00 w środę do 23:59 w czwartek, z możliwością przedłużenia do piątku. Przewiduje się północno-wschodni wiatr o prędkości od 50 do 61 km/h, głównie na wschodzie, południu i zachodzie wyspy.

Gran Canaria
Gran Canaria ma dwa ostrzeżenia. Pierwsze dotyczy silnych wiatrów od godziny 17:00 w środę do 23:59 w czwartek, mogących osiągnąć maksymalne porywy do 70 km/h, głównie na wschodzie, południu i zachodzie wyspy. Drugie ostrzeżenie dotyczy wysokich fal na tych samych obszarach, obowiązując od godziny 15:00 w środę do 23:59 w czwartek.

La Palma
W La Palmie ostrzeżenie przed wiatrem obowiązuje od godziny 15:00 w środę do 23:59 w czwartek. Maksymalne porywy do 70 km/h mogą wystąpić na szczytach oraz zachodnich stokach wyspy, w tym w rejonie El Paso.

La Gomera
Na La Gomerze obowiązują dwa ostrzeżenia. Pierwsze dotyczy silnych wiatrów, które będą działać na całą wyspę od godziny 17:00 w środę do 23:59 w czwartek. Drugie ostrzeżenie dotyczy wysokich fal i obowiązuje od godziny 20:00 w środę do 23:59 w czwartek, obejmując całą wyspę.

El Hierro
El Hierro ma dwa aktywne ostrzeżenia. Pierwsze dotyczy silnych wiatrów, które będą działać na całą wyspę od godziny 17:00 w środę do 23:59 w czwartek. Drugie ostrzeżenie dotyczy wysokich fal i obowiązuje od godziny 20:00 w środę do 23:59 w czwartek, obejmując całą wyspę.

Lanzarote i Fuerteventura
Na Lanzarote obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem od godziny 17:00 w środę do 23:59 w czwartek, dotyczące całej wyspy. Na Fuerteventurze na razie brak ostrzeżeń meteorologicznych.

Zgodnie z prognozami Aemet, mieszkańcy oraz turyści powinni być świadomi występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych i stosować się do wytycznych bezpieczeństwa wydanych przez lokalne władze.

alerty pogodowe na wyspach kanaryjskich co nas czeka

Źródło