Kryzys inwestycyjny na Wyspach Kanaryjskich

Niezdolność administracji publicznej do znalezienia firm zainteresowanych realizacją projektów zmusiła ją do naciśnięcia przycisku pauzy na kolejne 33 prace w 2024 roku. Kontrakty, które do tej pory upadły w tym roku, opiewają na ponad 22 miliony euro i dotyczą wszelkiego rodzaju prac: renowacji przestrzeni publicznych, renowacji obszarów miejskich, infrastruktury deszczowej, poprawy dostępu, a nawet budowy ośrodków edukacyjnych.

Przyczyna tak wielu nieudanych przetargów

Przyczyna tak wielu nieudanych przetargów jest taka sama jak w latach 2022 i 2023: kryzys inflacyjny. Stowarzyszenie pracodawców zrzeszające największe firmy budowlane w kraju, Seopan, ostrzega, że ceny energii i materiałów budowlanych – cementu, drewna, aluminium, stali… – są nadal, ogólnie rzecz biorąc, znacznie powyżej wartości sprzed kryzysu, czyli tych, po których poruszały się w 2019 roku.

Problemy na szczeblu regionalnym

W przypadku administracji regionalnej, czyli rządu Wysp Kanaryjskich i całej sieci zależnych od niego podmiotów i organów, w okresie od 1 stycznia do 24 maja tego roku – w ostatni piątek – nie udzielono sześciu zamówień na roboty budowlane, w całości lub w części – są to przetargi podzielone na dwie lub więcej części. Sześć zamówień lub umów na łączną kwotę ponad sześciu milionów euro.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Przykłady nieudanych przetargów

Jednym z tych nieudanych przetargów jest remont i renowacja biura Urzędu Skarbowego Wysp Kanaryjskich na Lanzarote, który został ogłoszony na kwotę prawie 613 000 euro – i nie obejmuje to podatków – ale który nie został rozstrzygnięty. Jest to doskonały przykład tego, co się dzieje, ponieważ pewna firma zaoferowała wykonanie prac za wyższą cenę.

Problemy na szczeblu lokalnym

Ponadto istnieją również trudności z przyznaniem czterech z 16 części makro kontraktu – jego szacunkowa wartość przekracza 4,3 miliona – na renowację łącznie 27 ośrodków publicznych, aby mogły one pomieścić żłobki. Jednak to w samorządach – radach i urzędach miast – znajduje się większość przetargów, które nie zostały rozstrzygnięte na początku 2024 roku. W sumie 27 zamówień na roboty budowlane, na które nie znaleziono zwycięskich oferentów i które opiewają na łączną kwotę 16,6 mln euro.

Inne nieudane przetargi

Inne lokalne podmioty, które do tej pory poniosły porażkę w jednym lub kilku przetargach w 2024 r., to rady miejskie Santa Cruz de La Palma, Mogán, Santa Lucía de Tirajana, San Sebastián de La Gomera, San Bartolomé de Tirajana, Frontera, Pájara, La Oliva i Puerto del Rosario, a także rady Teneryfy, Lanzarote, El Hierro i Fuerteventury, przy czym ta ostatnia z czterema nieroztrzygniętymi kontraktami w mniej niż pół roku.

blokada inwestycji na wyspach kanaryjskich przyczyny i skutki

Źródło


Source: https://www.eldia.es/canarias/2024/05/25/fracaso-licitaciones-paraliza-33-obras-102901581.html