Dofinansowania Unii Europejskiej na Wyspach Kanaryjskich

Szczepionki, strategiczny port lotniczy, projekt zmniejszenia ryzyka wulkanicznego i program ochrony gaju palmowego Makaronezji. Są to niektóre z inicjatyw, w które Unia Europejska (UE) dofinansowała na Wyspach Kanaryjskich w tej kadencji (która dobiega końca) o łącznej wartości ponad 1 mld euro.

Wpływ na społeczność

W związku ze zbliżającymi się wyborami nowych członków Parlamentu Europejskiego, instytucje UE uruchomiły stronę internetową, która ma na celu pokazanie znaczenia UE w codziennym życiu obywateli. Obywatele mogą znaleźć informacje nie tylko o tym, jak UE wpływa na ich regiony, ale także na ich zawody i hobby.

Wsparcie dla Wysp Kanaryjskich

W przypadku Wysp Kanaryjskich w ostatnich latach wdrożono lub obecnie wdraża się 1 173 595 619 euro. Fundusze Europejskie zostały przeznaczone m.in. na Europejski Fundusz Społeczny Plus, zakup szczepionek przeciwko COVID-19, promowanie zrównoważonego rybołówstwa i ochronę zasobów morskich. Dodatkowo, po erupcji wulkanu na La Palmie, UE sfinansowała projekt zmniejszenia ryzyka wulkanicznego.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Inwestycje na poszczególnych wyspach

Lanzarote: Wdrożono pięć projektów, w tym inwestycję w zrównoważone autobusy.

Otrzymała ona 5 037 506 euro na pięć projektów, w tym inwestycję w wysokości 3,4 mln euro na zakup trzech ekologicznych autobusów i utworzenie preferencyjnego przystanku autobusowego w kurorcie turystycznym Costa Teguise. Kolejny 1 mln euro zostanie przeznaczony na program odbudowy stożków wulkanicznych i zdegradowanych obszarów w Parku Przyrody Wulkanów.

UE przyznała 465 000 euro na rozwój programu Crea Lanzarote Green and Digital Entrepreneurship w celu doradzania przedsiębiorcom, samozatrudnionym i mikroprzedsiębiorcom, a także 133 786 euro na dostosowanie obiektów teleklubu w Teguise i kolejne 42 693 euro na rozbudowę stołówki szkolnej w Arrecife.

Fuerteventura: Inwestycje dotyczą farmy wiatrowej i transportu pacjentów.

Na wyspie instytucje UE dofinansowały 55 313 971 euro w pięć innych projektów, w tym pierwsze w Europie lotnisko dla pseudosatelitów i dronów na dużych wysokościach, które zostanie zlokalizowane w Parku Technologicznym Fuerteventura dzięki współfinansowaniu UE w wysokości 7,1 mln euro.

Dofinansowanie w wysokości 29,7 mln euro na stworzenie farmy wiatrowej w Puerto del Rosario, która będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii odnawialnej, aby zagwarantować zużycie energii elektrycznej przez 42 000 domów. Kolejne 12 mln euro z funduszy UE pokryje koszty transportu pacjentów z Fuerteventury na wyspy stołeczne lub na kontynent.

Gran Canaria: Finansowanie dziesięciu różnych projektów, m.in. parku fotowoltaicznego.

UE uczestniczy w finansowaniu dziesięciu różnych projektów na Gran Canarii, na łączną kwotę 8 347 843 euro, w tym parku fotowoltaicznego w turystycznej gminie San Bartolomé de Tirajana o mocy produkcyjnej 2 MW (1,6 mln euro), a także renowacji i ulepszeniu starej szkoły Almirante Gutiérrez Rubalcava w stolicy jako miejskiej siedziby usług socjalnych.

Istnieją również inwestycje w instalację paneli fotowoltaicznych w kilku centrach publicznych w Las Palmas de Gran Canaria, w renowację wielofunkcyjnego centrum społecznego w Mogán, w rozwój projektu Life Nieblas, w ramach którego Cabildo zamierza przywrócić środowisko na szczytach wyspy za pomocą wody wychwyconej z mgły, a także w promowanie przez uniwersytet planu Apogeo mającego na celu opracowanie technik rolnictwa precyzyjnego w celu inteligentnej uprawy winnic makaronezyjskich.

Teneryfa: Projekt farmy wiatrowej i wsparcie operacji Balmis sił zbrojnych.

W ostatnich latach na Teneryfie zrealizowano pięć projektów finansowanych przez UE o wartości 17 753 389 euro. Instalacja farmy wiatrowej w turystycznej gminie Arona o mocy 8,4 MW otrzymała 8,5 mln euro Rozwój operacji sił zbrojnych Balmis podczas stanu alarmowego w 2020 r. został częściowo sfinansowany w kwocie 4,5 mln euro z UE.

Z funduszy federalnych przeznaczono 2,2 mln euro na rehabilitację Montaña de Taco w La Laguna oraz ponad 2,4 mln euro na rozbudowę i ulepszenie Hospital Universitario de la Candelaria i Centro de Atención Especializada J.A. Rumeu Hardisson.

La Gomera: Rozwój zrównoważonej turystyki i ekoturystyki.

La Gomera otrzymała w tych latach łącznie 4 528 440 euro od instytucji UE na rozwój pięciu projektów, z których najważniejszym jest ten związany z tworzeniem strategii zrównoważonej turystyki i który rozważa 18 działań skoncentrowanych na zielonej transformacji, efektywności energetycznej i transformacji cyfrowej (ponad 3 mln euro).

Poza tym pozostałe inwestycje były na mniejszą skalę, z 204 000 euro na rozwój projektu Vallehermoso Eco-Tur w celu promowania ekoturystyki i turystyki aktywnej, 160 000 euro na promocję systemu informacyjnego dla użytkowników autobusów lub milion euro na inicjatywę „Guarapo”, która ma na celu ochronę i zarządzanie gajami palmowymi na wyspach Makaronezji.

La Palma: dofinansowanie w farmy wiatrowe i sprzęt medyczny.

Wyspa La Palma skorzystała z 11 464 218 euro na promocję pięciu projektów UE w ostatnich latach, z czego 3,6 mln euro przeznaczono na budowę farmy wiatrowej w gminie Garafía, a kolejne 2,8 mln euro na rozwój strategii Cantón Verde w celu promowania zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w różnych gminach na wyspie.

Dzięki mechanizmowi React-EU szpital na La Palmie uzyskał 1,3 mln euro na zakup sprzętu medycznego, takiego jak rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy i dwie jednostki radiologiczne, podczas gdy kolejne 1,9 mln euro z Unii przeznaczono na ulepszenie i konsolidację Gran Telescopio de Canarias (Wielkiego Teleskopu Wysp Kanaryjskich).

El Hierro: Inicjatywa Proa+ wspierającą równość edukacyjną

Wreszcie, w przypadku najmniejszych wysp, UE zainwestowała 7 384 788 euro w ciągu ostatnich kilku lat w cztery projekty, w tym inicjatywę Proa+, która, z 3,9 mln euro, otrzymała dużą część tych funduszy unijnych na wzmocnienie równości edukacyjnej w różnych ośrodkach edukacyjnych, z których cztery znajdują się na El Hierro.

Ponadto zaproszenie do składania wniosków w ramach projektu Islas Inteligentes (Inteligentne Wyspy) otrzymało kolejne 3,3 miliona euro na promowanie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w rozwoju terytoriów wyspiarskich, wspieranie rozwoju gospodarczego oraz poprawę usług publicznych i jakości życia obywateli, a pozostałe pieniądze zostały podzielone między dwie małe inicjatywy: transfer pacjentów z wyspy do innych szpitali w stolicy i na kontynencie oraz cyfryzację tradycyjnego sektora serowarskiego.

Źródło