erupcja na la palmie walka o ujawnienie nagran z pevolca

Erupcja na La Palmie: walka o ujawnienie nagrań z Pevolca

Stowarzyszenie Tierra Bonita, zrzeszające osoby dotknięte erupcją wulkanu Tajogaite na La Palmie, nie ustaje w walce o transparentność władz. Organizacja określa zarządzanie tą katastrofą – najgorszą w Europie od stu lat – jako przykład braku przejrzystości, który wymaga pilnego wyjaśnienia.

Skargi do najwyższych instancji

Najnowszą inicjatywą stowarzyszenia było złożenie skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich Ángela Gabilondo oraz Diputada del Común Dolores Padrón. Przedmiotem sporu jest odmowa rządu kanaryjskiego udostępnienia poszkodowanym kopii nagrań z posiedzeń Komitetu Naukowego i Zarządzającego Planu Kryzysowego Wulkanu Wysp Kanaryjskich (Pevolca) z dni i godzin poprzedzających erupcję.

W swoich pisemnych wnioskach Tierra Bonita domaga się, aby obie instytucje zażądały od rządu kanaryjskiego dostarczenia tej dokumentacji, w razie potrzeby w formie zanonimizowanej. Szczególnie niepokojący jest fakt, że rząd oświadczył, iż nie posiada protokołów z tych sesji. Stowarzyszenie żąda potwierdzenia tego braku oraz określenia konsekwencji tak poważnego zaniedbania, ponieważ prawo i przepisy Pevolca wymagają sporządzania protokołów.

joygames

Wątpliwości co do obiektywności rządowych raportów

Organizacja prosi również o zlecenie niezależnego raportu prawnego, uznając sporządzony przez rządowe służby prawne za stronniczy i pozbawiony wystarczającego uzasadnienia. Zdaniem stowarzyszenia raport ten nie uwzględnia należycie interesu ogólnego, który powinien przeważać w sytuacjach zagrożenia publicznego.

Tierra Bonita domaga się również rewizji sprawozdania wydanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zarządzania kryzysem wulkanicznym. Organizacja wskazuje na znaczące luki w raporcie, szczególnie nieuwzględnienie braku wcześniejszej ewakuacji zagrożonej ludności pomimo ostrzeżeń naukowych, oficjalne ukrywanie nagrań Pevolca oraz liczne skargi osób poszkodowanych.

Długa droga przez instytucje

Stowarzyszenie złożyło już wnioski i apele do Dyrekcji Generalnej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rządu kanaryjskiego oraz komisarza ds. przejrzystości, którzy powołali się na poufność obrad. Szczególnie uderzające jest to, że wspomniana Dyrekcja Generalna poinformowała organizację w maju o braku jakichkolwiek zapisów dotyczących nowego raportu prawnego ogłoszonego przez rząd regionalny rok wcześniej.

Jednak kilka tygodni później ten sam organ wydał rezolucję z nową opinią prawną datowaną na koniec maja, która potwierdza brak zapisów, ale przyznaje istnienie nagrań – jednocześnie twierdząc, że nie mają one znaczenia publicznego.

Dowody na nieuchronność erupcji

Z drugiej strony Tierra Bonita argumentuje, że istnieją ważne powody w interesie publicznym, aby ujawnić te nagrania. W dokumentacji przesłanej Rzecznikowi Praw Obywatelskich – opublikowanej w ElValledeAridane.com i drukowanym magazynie pod hasłem „En busca de la verdad: una erupción sin evacuación previa” – organizacja przedstawia w udokumentowany sposób wszystkie oznaki wskazujące, że erupcja była nieuchronna.

Mimo tych okoliczności nie uruchomiono obowiązkowych środków: podniesienia poziomu alarmu do pomarańczowego i ewakuacji ludności. Co więcej, nawet rano w niedzielę 19 września 2021 roku Pevolca oficjalnie nie ostrzegła mieszkańców obszaru o największym ryzyku, aby mogli zostać ewakuowani.

Mieszkańcy ośrodków miejskich położonych najbliżej miejsca wybuchu wulkanu nie zostali wezwani na spotkania informacyjne, jak miało to miejsce w przypadku mieszkańców bardziej odległych obszarów. Istnieją nawet zeznania, że nie pozwolono im uczestniczyć w spotkaniach z urzędnikami Pevolca.

Sprzeczności w raportach naukowych

Stowarzyszenie potępia fakt, że raporty komitetu naukowego opublikowane w tamtym czasie nie pokrywają się z tym, co mówią jego członkowie z IGN, Involcan, IGME i IEO, którzy przyznali, że ostrzegali przed zbliżającą się erupcją. W przypadku IGN i IGME wersje te zostały zmienione „w bardzo podejrzany sposób” po kontrowersjach, jakie wywołały wśród ludności i złożeniu skargi karnej przeciwko osobom odpowiedzialnym za zarządzanie kryzysem.

Strażnicy leśni i strażacy ochotnicy potwierdzili, że wczesnym rankiem w dniu erupcji, która rozpoczęła się o 15:10, zostali już poinformowani o jej nieuchronności. Wydano nawet rozkaz ewakuacji myśliwych, ale bez ostrzeżenia ogółu ludności.

Chaos i zagrożenie dla mieszkańców

Tierra Bonita wskazuje, że tysiące ludzi na obszarach takich jak El Paraíso, Los Campitos, Pastelero czy Todoque nie otrzymało żadnego ostrzeżenia lub zostało uspokajane przez urzędników państwowych wbrew faktom. W niektórych przypadkach zniechęcano ich nawet do udziału w spotkaniach informacyjnych, co doprowadziło do niewystarczającego ostrzeżenia i chaosu podczas erupcji.

W wyniku braku prewencyjnej ewakuacji erupcja uwięziła ludność w domach, narażając ją na śmiertelne ryzyko i zmuszając do samodzielnej ewakuacji w chaotycznych warunkach. Mieszkańcy stracili dobytek, przedmioty osobiste i zwierzęta, ponieważ nie można było zapewnić im bezpieczeństwa.

Apel o transparentność

Tierra Bonita twierdzi, że nagromadzenie faktów uzasadnia pilną interwencję instytucji odpowiedzialnych za obronę obywateli przed nieprzejrzystością administracji. Celem jest zapewnienie publicznego dostępu do wszystkich informacji na temat podejmowania decyzji w tej sytuacji kryzysowej.

Jak ostrzega grupa obywateli z La Palmy, ukrywanie protokołów i nagrań Pevolca przed społeczeństwem stanowiłoby bardzo poważny precedens w zakresie ochrony życia, mienia i zaufania publicznego. Dlatego należy uruchomić wszystkie mechanizmy kontroli, przejrzystości i odpowiedzialności.

Jak przypomina stowarzyszenie, Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował już w innych sprawach związanych z odmową dostępu do informacji w sytuacjach nadzwyczajnych o dużym znaczeniu publicznym, takich jak zarządzanie pandemią Covid-19, inne katastrofy środowiskowe czy ukrywanie protokołów w organach kolegialnych. „Tylko obiektywna i bezstronna ocena prawna może przywrócić zaufanie publiczne, wyjaśnić obowiązki i zagwarantować instytucjonalną naukę na wypadek przyszłych sytuacji kryzysowych” – podkreśla Tierra Bonita.

erupcja wulkanu La Palma

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link