Fundación Contemporánea przedstawiła Observatorio de la Cultura 2023, analizę, w której festiwal Mueca w Puerto de la Cruz na Teneryfie jawi się jako najlepsza propozycja Wysp Kanaryjskich.

Na poziomie krajowym Muzeum Prado, Reina Sofía, Thyssen i Guggenheim, a także Festiwal Filmowy w San Sebastián stanowią część najlepszej kultury w Hiszpanii w 2023 r. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Teatro Real, Walencki Instytut Sztuki Współczesnej (IVAM), Walenckie Centro del Carmen de Cultura Contemporánea (CCCC), ARCO i PHotoEspaña.

Raport Obserwatorium opiera się na opiniach 414 przedstawicieli świata kultury, którzy w grudniu ubiegłego roku odpowiedzieli na kwestionariusz oceniający najlepszą ofertę kulturalną Hiszpanii. Według raportu opublikowanego we wtorek, listę uzupełniają 108 instytucji i działań, w tym Galería de las Colecciones Reales (Madryt), Sorolla Centenary, Muzeum Picassa w Barcelonie i Centro de Arte Hortensia Herrero (CAHH) w Walencji.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Obserwatorium oceniło jakość i innowacyjność oferty kulturalnej społeczności i miast na podstawie ich programów. Madryt, Katalonia, Kraj Basków, Wspólnota Walencji i Andaluzja po raz kolejny zajęły pięć pierwszych miejsc jako najbardziej cenione regiony; za nimi znalazły się Galicja, Nawarra i Kantabria.

Wśród miast wyróżniają się Madryt, Barcelona, Walencja, Bilbao, Malaga, Sewilla, San Sebastian, Santander, Valladolid (zyskując jedno miejsce dzięki najlepszej ocenie historycznej) i Saragossa.

Jako „insygnia kulturalne” dla najbardziej wyróżniających się propozycji w każdej społeczności, lista honorowa obejmuje Museo Picasso Málaga (Andaluzja), Periferias (Aragonia), Teatre Principal de Palma (Baleary) i festiwal Mueca w Puerto de la Cruz (Wyspy Kanaryjskie).

Dołączyły do nich Fundacja Antonio Péreza wraz z Festiwalem Almagro w Kastylii-La Manchy; Centro de Cultura Contemporánea de Barcelona (CCCB) w Katalonii; Festiwal Mérida w Estremadurze; Cidade da Cultura de Santiago w Galicji; Festiwal Cuéntalo wraz z Festiwalem Actual w La Rioja; oraz La Mar de Músicas w Murcji, Festiwal Filmowy w Gijón w Asturii; Centro Botín w Kantabrii; Seminci w Kastylii i León; IVAM we Wspólnocie Walenckiej; Muzeum Prado w Madrycie; Baluarte w Nawarze; oraz Festiwal San Sebastián w Kraju Basków.

Raport dodaje nową klasyfikację, Los Imprescindibles, która wymienia najwybitniejsze propozycje kulturalne na poziomie krajowym pogrupowane według typologii projektu. Tak jest w przypadku Muzeum Prado (muzea i centra sztuki), Centre del Carme (centra kultury), Teatro Real (teatry i sale widowiskowe), Festival de Mérida (festiwale teatralne), Sónar+D (festiwale muzyczne), Festival de San Sebastián (festiwale filmowe), ARCO (targi i festiwale sztuki) i Madrid Book Fair (targi i festiwale literackie), również należą do tej kategorii.

Ankietowani wskazali również najbardziej wyróżniające się propozycje cyfrowe na 2023 r., w których platforma Filmin ponownie prowadzi w rankingu, a za nią plasują się Muzeum Prado (TikTok, wirtualne wycieczki), CaixaForum+, Fundación Telefónica (Kultura cyfrowa), RTVE Play, Fundación Juan March (Canal March), Teatro Real (My Opera Player), Biblioteca Nacional, Sónar+D i Medialab Matadero.

Wśród celów zrównoważonego rozwoju wyróżnia się Fundacja „la Caixa”, a następnie Fundacja Daniela i Niny Carasso, Fundacja Cerezales Antonino i Cinia, La Casa Encendida i Hiszpańska Sieć Zrównoważonego Rozwoju.

Najlepsze projekty kulturalne opracowane w środowisku wiejskim obejmują do 63 propozycji, z których 31 to festiwale, 17 przestrzeni kulturalnych i kreatywnych oraz dziewięć programów wędrownych.

festiwal mueca w puerto de la cruz wiodace wydarzenie kulturalne na wyspach kanaryjskich w 2023 r

Źródło