Guardia Civil zakończyła spektakularną operację wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą, która przez miesiące systematycznie okradała sklepy duty-free na hiszpańskich lotniskach. Akcja o kryptonimie „Simba Free” przyniosła aresztowanie 66 osób, w tym trzech nieletnich, oraz postawienie zarzutów kolejnym 18 podejrzanym.
Międzynarodowa sieć złodziei na lotniskach
Choć epicentrum działalności grupy znajdowało się na lotnisku Teneryfa Sur, jej zasięg okazał się znacznie szerszy. Przestępcy operowali również na innych lotniskach Wysp Kanaryjskich oraz w kluczowych portach lotniczych na kontynencie – w Bilbao, Madrycie, Maladze i Alicante. Śledztwo rozpoczęte w maju ujawniło wyrafinowany system kradzieży, prania pieniędzy i fałszowania dokumentów.
Grupa jest oskarżana o szereg przestępstw, w tym kradzieże ciągłe, naruszenia przepisów bezpieczeństwa drogowego, uzurpację tożsamości oraz fałszowanie dokumentów. Łączna wartość skradzionych towarów wyniosła 223 272 euro, z czego funkcjonariuszom udało się odzyskać towary warte ponad 70 900 euro.
Prosta, ale skuteczna metoda działania
Dochodzenie rozpoczęło się, gdy agenci z sekcji podatkowej i granicznej lotniska Teneryfa Sur zauważyli systematyczne kradzieże w sklepach zlokalizowanych w strefach tranzytowych. Wkrótce okazało się, że nie są to przypadkowe incydenty, lecz działania zorganizowanej sieci przestępczej.
Metoda działania grupy była równie prosta, co skuteczna. Członkowie kupowali najtańsze bilety lotnicze wyłącznie po to, aby uzyskać dostęp do stref odpraw, gdzie koncentrowali się na kradzieży perfum i kosmetyków o wysokiej wartości. Po zdobyciu łupu opuszczali lotnisko, rezygnując z podróży.
Kobieta na czele organizacji
Całą operacją kierowała młoda kobieta z Wysp Kanaryjskich, która koordynowała działania różnych grup roboczych odpowiedzialnych za przeprowadzanie kradzieży. Co ciekawe, śledztwo ujawniło, że przywódczyni nie posiadała prawa jazdy, mimo że regularnie korzystała z wynajętych pojazdów do przemieszczania się między lotniskami.
Wykorzystywanie nieletnich i osób w trudnej sytuacji
Jednym z najbardziej niepokojących aspektów działania grupy było wykorzystywanie do kradzieży osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz nieletnich. W zamian za wynagrodzenie finansowe były one instruowane, jak zabierać przedmioty z półek i ukrywać je w dużych torbach.
Podczas jednej z obserwacji agenci przechwycili członka sieci, który przewoził w bagażu liczne perfumy. Kiedy go zidentyfikowali, okazało się, że kupił bilet lotniczy, posługując się dowodem osobistym innej osoby, która w tym czasie przebywała w więzieniu.
Próby legalizacji skradzionych towarów
W innym przypadku jeden z członków grupy został zatrzymany z towarami o wartości 30 000 euro. Próbując uzasadnić pochodzenie skradzionych perfum i kosmetyków, przedstawił funkcjonariuszom fałszywą fakturę z perfumerii.
Operacja Simba Free stanowi kolejny sukces hiszpańskich służb bezpieczeństwa w walce z przestępczością zorganizowaną. Rozbicie tej sieci nie tylko pozbawiło przestępców możliwości dalszego działania, ale również przywróciło poczucie bezpieczeństwa podróżnym korzystającym z hiszpańskich lotnisk.