hiszpania ma juz 897 plaz wolnych od dymu czas na kary

Hiszpania ma już 897 plaż wolnych od dymu. Czas na kary?

Hiszpania przekroczyła liczbę 897 plaż wolnych od dymu

Stowarzyszenie Nofumadores wzywa wszystkie rady nadmorskich miast do „zdecydowanego działania” i wprowadzenia kar za palenie na plażach, wykorzystując do tego ustawę o odpadach. Organizacja domaga się „jasnych” rozporządzeń miejskich z „wzorcowymi sankcjami”, które nie tylko zniechęcą do łamania przepisów, ale także „stworzą prawdziwą kulturę szacunku i zdrowia publicznego”.

„Rzeczywistość jest taka, że tylko ci, którzy naruszają przepisy, odczuwają to na własnej kieszeni. Podobnie jak w przypadku obowiązku noszenia kasków, zapinania pasów bezpieczeństwa czy mandatów za przekroczenie prędkości, kary mają ogromną siłę edukacyjną” – powiedziała prezes Nofumadores.org, Raquel Fernández.

Stowarzyszenie przypomina, że Hiszpania właśnie przekroczyła liczbę 897 plaż uznanych za wolne od dymu tytoniowego w 2025 roku. Dane te obejmują wybrzeża zarządzane przez wspólnoty autonomiczne i gminy, które przyłączyły się do inicjatywy „Plaże wolne od dymu tytoniowego”.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Od 15 do 897 plaż w ciągu dekady

„W ciągu dekady Hiszpania przeszła od pionierskich pierwszych 15 plaż wolnych od dymu tytoniowego do 30% plaż, które mają jakieś zalecenia dotyczące konsumpcji tytoniu lub nawet opracowały miejskie rozporządzenia zakazujące i penalizujące palenie” – podkreśla stowarzyszenie.

Nofumadores co roku przygotowuje spis i mapę z listą plaż i basenów wolnych od tytoniu i e-papierosów, pokazując wzrost tej inicjatywy wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża.

Nowa ustawa daje samorządom potężne narzędzie

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że od czasu zatwierdzenia ustawy 7/2022 z 8 kwietnia o odpadach i zanieczyszczonych glebach na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, samorządy lokalne mają w swoich rękach „potężne narzędzie” do walki z paleniem na plażach. Artykuł 18 tej ustawy umożliwia gminom zatwierdzanie regulaminów zakazujących palenia na ich plażach i nakładanie sankcji na tych, którzy nie przestrzegają zasad.

Nierównomierne wdrażanie w regionach

Nofumadores zwraca uwagę, że program plaż wolnych od dymu tytoniowego działa nierównomiernie w poszczególnych wspólnotach autonomicznych, ponieważ jego wdrożenie zależy od politycznego i regulacyjnego „zaangażowania” każdego rządu regionalnego.

W większości regionów, takich jak Galicja, Walencja, Baleary, Wyspy Kanaryjskie, Andaluzja i Murcja, to departamenty zdrowia lub środowiska promują dobrowolne kampanie skierowane do gmin nadmorskich. Kampanie te zazwyczaj oferują materiały graficzne, zatwierdzone oznakowanie, umieszczenie na mapach i oficjalnych stronach internetowych poświęconych turystyce oraz wsparcie instytucjonalne.

Rady miejskie zainteresowane udziałem w tej inicjatywie muszą złożyć wniosek o włączenie ich plaż do programu regionalnego, zobowiązując się do zainstalowania oznakowania, przeprowadzenia działań informacyjnych i promowania braku dymu i niedopałków papierosów na piasku.

„Chociaż w większości regionów uczestnictwo w programie jest nadal dobrowolne i nie wiąże się z karami, wspólnoty takie jak Kantabria poszły o krok dalej i bezpośrednio uchwaliły przepisy deklarujące, że wszystkie ich plaże są wolne od dymu i niedopałków papierosów, zapewniając mechanizmy sankcji na mocy ustawy o odpadach. Program zapewnia gminom infrastrukturę instytucjonalną i komunikacyjną, aby przejść do czystszej linii brzegowej, ale jego rzeczywista skuteczność zależy od lokalnej gotowości do regulowania, sygnalizowania i karania” – wyjaśnił przedstawiciel organizacji.

Błękitna Flaga powinna wymagać zakazu palenia

Prezes Nofumadores.org domaga się, aby europejski program Błękitna Flaga, zarządzany przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) i przyznawany w Hiszpanii przez ADEAC, nie przyznawał tego wyróżnienia plażom, na których palenie jest dozwolone.

„To niespójne, że nagroda, która wyróżnia jakość środowiska, zrównoważony rozwój i odpowiedzialną gospodarkę odpadami, jest przyznawana plażom, na których dozwolone jest wyrzucanie niedopałków papierosów – jednego z najbardziej rozpowszechnionych i trwałych zanieczyszczeń w środowisku morskim. Niedopałki papierosów nie tylko rozkładają się przez ponad 10 lat, ale także uwalniają nikotynę, metale ciężkie i mikrocząstki plastiku, które poważnie wpływają na ekosystemy morskie” – twierdzi stowarzyszenie.

Organizacja podkreśla również, że dym tytoniowy negatywnie wpływa na jakość powietrza i doświadczenia innych użytkowników plaż, w tym dzieci. „Wzywamy do wprowadzenia zakazu palenia i używania e-papierosów na piasku jako podstawowego kryterium kwalifikującego do otrzymania tego znaku środowiskowego, a także do pilnego przeglądu przepisów dotyczących Błękitnej Flagi, aby były zgodne z zasadami, których rzekomo bronią” – dodaje.

Niedopałki to poważny problem środowiskowy

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że niedopałki papierosów stanowią „poważny problem środowiskowy”. Szacuje się, że każdego roku w Hiszpanii konsumuje się około 32,8 miliarda papierosów, z czego 15% trafia na plaże.

Nofumadores dodaje, że badania naukowe wykazały, iż każdy niedopałek papierosa może zanieczyścić od 8 do 10 litrów wody morskiej (do 50 litrów w wodzie słodkiej). „Filtry papierosowe uwalniają metale ciężkie, takie jak ołów, cynk czy chrom, które są wchłaniane przez organizmy morskie, takie jak ostrygi, powodując toksyczną bioakumulację w łańcuchu pokarmowym. Ponadto hamują wzrost roślin morskich i mogą powodować 50-procentową śmiertelność ryb w ciągu kilku godzin” – wyjaśnia organizacja.

E-papierosy jednorazowe – nowe zagrożenie

Z drugiej strony stowarzyszenie zwraca uwagę, że jednorazowe e-papierosy stały się nowym źródłem zanieczyszczenia plastikiem i chemikaliami. „Zawierają jednorazowe tworzywa sztuczne, baterie stwarzające zagrożenie termiczne, metale ciężkie i w ciągu kilku lat zaludniły plaże i środowiska miejskie jako odpady, którymi trudno jest zarządzać” – podsumowuje organizacja.

plaże wolne od dymu

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link