Od 1 lipca 2024 roku w Hiszpanii wchodzi w życie jednolity rejestr wynajmu krótkoterminowego, który obejmuje najem turystyczny, sezonowy oraz wynajem pokoi. Do tej pory wpłynęło już 199 686 wniosków o rejestrację, z których większość dotyczy wynajmu turystycznego. Nowe przepisy mają uporządkować rynek i zwalczyć nielegalny najem w obliczu narastającego kryzysu mieszkaniowego w kraju.
Lawinowy wzrost liczby wniosków przed wejściem w życie przepisów
Spośród złożonych wniosków 90 046 otrzymało już zatwierdzenie, 17 596 zostało odrzuconych, a 92 044 czeka na weryfikację przez Stowarzyszenie Rejestratorów. Większość wniosków – 156 938 – dotyczy wynajmu turystycznego i koncentruje się głównie w prowincjach Malaga, Gran Canaria, Alicante, Baleary i Barcelona.
Tylko w ostatnim miesiącu przed wejściem w życie nowych przepisów złożono ponad 125 000 wniosków, co pokazuje skalę zainteresowania właścicieli nieruchomości dostosowaniem się do nowych wymogów prawnych.
Hiszpania pionierem w Unii Europejskiej
Rejestr, który uruchomiono 2 stycznia 2024 roku, ma na celu zwalczanie oszustw w sektorze wynajmu krótkoterminowego oraz likwidację nielegalnych apartamentów turystycznych. Inicjatywa ta wpisuje się w walkę z kryzysem mieszkaniowym, którego Hiszpania doświadcza z powodu niedoboru podaży mieszkań w stosunku do rosnącego popytu. Skutkuje to wzrostem cen i utrudnionym dostępem do mieszkań, szczególnie dla młodych ludzi i osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej.
Wdrażając nowe rozporządzenie, Hiszpania stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził w życie europejskie przepisy regulujące ten sektor.
Zakres obowiązywania nowych przepisów
Nowe rozporządzenie obejmuje wynajem turystyczny, sezonowy, wynajem pokoi oraz innych nieruchomości, takich jak łodzie, które umożliwiają krótkoterminowe zakwaterowanie za wynagrodzeniem finansowym. Kluczowym warunkiem jest oferowanie usług za pośrednictwem platform internetowych.
Obowiązkowy kod rejestracyjny dla wszystkich
Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie mieszkania przeznaczone do użytku turystycznego lub sezonowego muszą posiadać kod rejestracyjny, aby móc legalnie działać. Procedura rejestracji odbywa się za pośrednictwem Rejestru Nieruchomości i Mienia Ruchomego, który po spełnieniu wymagań przyznaje właścicielom niezbędny kod.
Do wniosku należy załączyć numer katastralny i dokładny adres zakwaterowania, określić model wynajmu, liczbę osób, które mogą korzystać z nieruchomości, oraz potwierdzić zgodność z wymogami ustanowionymi przez każdą wspólnotę autonomiczną dla tego rodzaju usług.
Konsekwencje dla właścicieli i platform
Po zatwierdzeniu wniosku właściciele otrzymują numer identyfikacyjny, który muszą upublicznić na platformach internetowych, na których promują swoje usługi wynajmu. Od lipca zakwaterowanie bez kodu rejestracyjnego nie będzie mogło pozostać aktywne na platformach.
Platformy internetowe zostały zobowiązane do zapewnienia, że wynajmujący identyfikują swoje nieruchomości za pomocą przydzielonego numeru. Muszą również gwarantować, że numer jest widoczny w ogłoszeniach, przeprowadzać losowe i okresowe kontrole oraz zgłaszać nieprawidłowości. Dodatkowo platformy mają obowiązek gromadzenia i przekazywania miesięcznych danych dotyczących aktywności każdej jednostki.
System raportowania i obowiązki stron
Przekazywanie danych przez internetowe platformy wynajmu krótkoterminowego do cyfrowego punktu kompleksowej obsługi wynajmu – który centralizuje procedury związane z rejestracją i przeglądaniem danych – odbywa się co miesiąc. W przypadku małych i mikroplatform dane będą przekazywane kwartalnie.
Wynajmujący są zobowiązani do uzyskania numeru rejestracyjnego, przekazania go platformom, dostarczenia wymaganych informacji, odpowiadania na prośby o dodatkowe dane i aktualizowania ich w przypadku zmian. Każde mieszkanie może mieć tylko jeden numer rejestracyjny na kategorię i rodzaj wynajmu.