Bezprecedensowe zamknięcie plaży na Teneryfie

Władze miejskie Puerto de la Cruz na Teneryfie podejmują szereg działań mających na celu poprawę warunków sanitarnych w dzielnicy Punta Brava i położenie kresu wyciekom ścieków. Te zanieczyszczenia spowodowały katastrofę ekologiczną na popularnej Playa Jardín, która zamknięta jest już trzy miesiące. To wydarzenie bez precedensu w historii Wysp Kanaryjskich.

Punta Brava – epicentrum problemu

Należy pamiętać, że Punta Brava to turystyczne miasteczko liczące około 450 samodzielnie wybudowanych domów, znajdujące się tuż obok Playa Jardín. To właśnie ten obszar jest głównie dotknięty zanieczyszczeniem.

Działania naprawcze podejmowane przez władze

Wśród środków wskazanych przez Konsystorz w komunikacie są:

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

1. Instalacja generatora prądu w dzielnicy Punta Brava, co zapobiegnie niedoborom energii w przepompowniach generujących niepożądane zrzuty ścieków.

2. Prace nad odprowadzeniem przepływów w łączniku Las Adelfas i La Vera, co znacznie usprawni system kanalizacyjny.

3. Działania z przelewami oraz podłączenie do sieci kanalizacyjnej domów, które nie są jeszcze podłączone do sieci miejskiej.

4. Współpraca z Balten nad zmniejszeniem przepływu wody z regionalnej oczyszczalni, kierując ją do stawu La Cruz Santa w celu wykorzystania do nawadniania rolnictwa w środkowej części miasta.

Problem przestarzałej infrastruktury

Oczyszczalnia Punta Brava to obiekt zbudowany w latach 90-tych, który już dawno stał się przestarzały. Nie ma już możliwości oczyszczania ścieków, które otrzymuje z Puerto de la Cruz oraz gmin Los Realejos i La Orotava.

Planowane inwestycje i współpraca międzyinstytucjonalna

Consejo Insular de Aguas kontynuuje prace nad rozbudową regionalnej oczyszczalni ścieków, na który to projekt przeznaczono już budżet w wysokości ponad 20 milionów euro. Od lat mówi się o potrzebie rozbudowy oczyszczalni, ale nie została ona jeszcze przeprowadzona. Podobnie, całkowita regeneracja odpływu, który jest w bardzo złym stanie, pozostaje obowiązkiem rządu stanowego i kanaryjskiego oraz Cabildo Teneryfy.

Lokalne inicjatywy i reakcja władz

Burmistrz Puerto de la Cruz, Leopoldo Afonso (PP), podkreślił utworzenie grupy roboczej ds. kanalizacji miasta, w skład której wchodzą członkowie grupy rządowej, technicy miejscy i urzędnicy Aqualii. „Celem jest promowanie kwestii związanych z kompetencjami miejskimi, a także wniesienie wkładu w rozwiązanie tego poważnego problemu, który nas dotyka” – stwierdził burmistrz.

Chronologia wydarzeń

3 lipca Urząd Miasta, kierowany wówczas przez Marco Gonzáleza (PSOE), wydał dekret o zamknięciu Playa Jardín. Decyzja ta została podjęta 13 dni po tym, jak Zdrowie Publiczne Rządu Kanaryjskiego wydało raport wzywający do zakazu kąpieli z powodu poważnych zrzutów fekaliów. Trzy miesiące później kąpielisko nadal jest zamknięte, co świadczy o skali problemu i wyzwaniach stojących przed władzami Puerto de la Cruz.

kryzys ekologiczny na teneryfie plaza zamknieta na 3 miesiace

Źródło