Niepokojący początek sezonu

Czy rok 2025 będzie rokiem złych zbiorów tuńczyka na Wyspach Kanaryjskich, tak katastrofalnym jak rok 2002, w którym złowiono zaledwie 3497 ton? To pytanie nurtuje obecnie właścicieli około 260 małych statków rybackich na archipelagu, z których prawie 200 to jednostki przybrzeżne o długości poniżej 10 metrów. Flota ta operuje głównie z portów na Teneryfie, Gran Canarii, Fuerteventurze i Lanzarote.

Aktualna sytuacja połowowa

Pod koniec kwietnia bilans połowów jest bardzo niekorzystny. Połowy tuńczyka błękitnopłetwego przebiegają słabo, z niewielką ilością ryb na pokładach i w portach. Główne połowy tuńczyka na Wyspach Kanaryjskich, które nie pokrywają się z aktywnością tuńczyka błękitnopłetwego (Thunnus thynnus), jeszcze się nie rozpoczęły. Dotyczy to szczególnie gatunków takich jak opastun (Thunnus obesus), barrilote, tuńczyk biały (Thunnus alalunga) oraz bonito (Katsuwonus pelamis), który zazwyczaj pojawia się później, w okresie letnim.

Problemy lokalnej floty

Źródła w sektorze tuńczyka na Teneryfie potwierdzają, że znaczna część floty pozostaje w portach. Niektóre statki, które już wypłynęły, nie znalazły jeszcze pożądanej ilości ryb. Lokalni rybacy alarmują, że „ryby w tym roku nie wpływają na wyspy, a przynajmniej nie tak licznie jak w poprzednich latach”. Panuje nerwowość i niepokój, choć większe i bardziej autonomiczne jednostki próbują szczęścia na łowiskach.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Specyfika połowów i regulacje

Połowy tuńczyka na Wyspach Kanaryjskich mają głównie charakter przybrzeżny i rzemieślniczy. Lokalna flota używa zrównoważonych technik, łowiąc ryby pojedynczo za pomocą haczyka i żyłki oraz żywej przynęty. Trzy z czterech poławianych gatunków tuńczyka podlegają systemom kwotowym. W 2025 roku kwota dla tuńczyka błękitnopłetwego wynosi 534 tony, dla tuńczyka – 2175 ton, a dla bonito ustalono kwotę krajową na poziomie 26 005 ton dla obszarów na północ od 5 równoleżnika N i 1 080 ton dla obszarów południowych.

Trendy historyczne

Według danych ICCAT, od rekordowego roku 2016, gdy złowiono prawie 11 000 ton tuńczyka, wyładunki systematycznie spadają. W 2021 roku osiągnęły poziom 5 084 ton. Najpopularniejszymi gatunkami są tuńczyk (opastun) i bonito, następnie tuńczyk biały, a na końcu tuńczyk żółtopłetwy i błękitnopłetwy. Historyczne rekordy połowowe przypadły na lata 2012 i 2016, głównie dzięki wyjątkowo udanym połowom bonito.

połowy tuńczyka na Wyspach Kanaryjskich

Źródło