Policja krajowa zlikwidowała w gminie Arona pierwsze w Hiszpanii laboratorium nowej substancji narkotycznej znanej jako „kalafonia”. Jest to ultra skoncentrowana pochodna haszyszu, która po przejściu różnych procesów filtracji, zamrażania i suszenia – a następnie prasowania i oczyszczania – jest przekształcana w wysoce czystą substancję znaną jako „kalafonia” lub „haszysz kalafoniowy”.

Agenci aresztowali pięć osób, w tym głównego podejrzanego – który został złapany w laboratorium podczas przygotowywania narkotyku – oraz szefów kilku klubów konopi indyjskich w gminach Arona i Adeje na Teneryfie. W wyniku przeprowadzonych przeszukań skonfiskowano 1,7 kilograma „kalafonii”, 167 słoików żywicy tej samej substancji, 54 kilogramy marihuany, 145 roślin i 2 kilogramy haszyszu. Agenci przejęli również maszyny, z których składało się laboratorium oraz 15 000 euro w gotówce.

Dochodzenie w sprawie laboratorium

Dochodzenie zostało wszczęte dzięki informacjom otrzymanym za pośrednictwem oficjalnego konta e-mail policji krajowej [email protected]. Agenci dowiedzieli się o obywatelu narodowości włoskiej, który rzekomo produkował nową substancję odurzającą z tajnego laboratorium znajdującego się w piwnicy w Aronie (Santa Cruz de Tenerife). Wykryto, że główny podejrzany był aktywny w klubach konopnych tych gmin. Po kilku dochodzeniach agenci ujawnili sprzedaż „kalafonii” – ultra skoncentrowanej pochodnej haszyszu.

Metoda produkcji kalafonii

Laboratorium uzyskiwało narkotyk za pomocą metody bubble hash – jednego kilogram wymagał 75 kilogramów pąków marihuany. Ekstrakcja była przeprowadzana z mokrą rośliną, aby ułatwić proces. Substancja była przechowywana w szklanych słoikach w chłodnym miejscu, dbając o zachowanie jej jakości.

Aresztowanie i przeszukanie

W październiku śledczy przeprowadzili operację, zakończoną aresztowaniami i przeszukaniem trzech klubów konopnych oraz domu głównego podejrzanego. Znaleziono 1,7 kg „kalafonii”, 167 słoików żywicy, 54 kg marihuany, 145 roślin i 2 kg haszyszu. Skonfiskowano również 15 000 euro w gotówce i maszyny, z których składało się laboratorium.

laboratorium narkotyku zwanego kalafonia zdemontowane w piwnicy na teneryfie

Źródło