Ustawa o podatku od emisji CO2 na Wyspy Kanaryjskie

Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o podatku od emisji dwutlenku węgla (CO2), który wyklucza Wyspy Kanaryjskie z płacenia tego podatku. Minister polityki terytorialnej Ángel Víctor Torres ogłosił, że zgodnie z tym, co zapowiadał od ponad roku, regiony najbardziej oddalone – a archipelag jest jedynym najbardziej oddalonym regionem Hiszpanii – są zwolnione z tego podatku zarówno w przypadku lotów między wyspami, jak i lotów do Hiszpanii kontynentalnej.

Inwestycje w odnowienie energii

Torres podkreślił, że jest to „bardzo dobra wiadomość” dla archipelagu, zgodnie z tym, co mówił od miesięcy. Minister poinformował również o zwiększeniu o 60 milionów euro funduszy przeznaczonych na „kryzys migracyjny” w całej Hiszpanii. Dodatkowo ogłoszono przedłużenie terminu uzasadnienia funduszy europejskich z Planu Odbudowy i Odporności na promowanie odnawialnych źródeł energii do 2027 roku.

Decyzja ta dotyczy zarówno Wysp Kanaryjskich, jak i Balearów, które otrzymają ponad 600 mln euro. Minister Torres wyjaśnił, że przedłużenie terminu jest konieczne, aby wykorzystać ponad 400 mln euro przeznaczonych głównie na projekty związane z czystą energą, takie jak fotowoltaika czy energia cieplna.

madryt zwalnia wyspy kanaryjskie z podatku od uprawnien do emisji

Źródło