Na wyspie Lanzarote planowane są trzy nowe kompleksy turystyczne w Arrecife i Teguise. Otwarcie hoteli i apartamentowców przyniesie nowe możliwości zatrudnienia, ale także wyzwania związane z przeciążeniem obszaru turystycznego na wyspie. Minął niecały rok odkąd Lanzarote rozpoczęła proces ogłaszania się nasyconym obszarem turystycznym.

Arrecife – dwa nowe hotele

Jednak dwie lokalne rady ogłosiły już trzy nowe kompleksy turystyczne. Arrecife będzie miało dwa hotele, a Teguise będzie miało nowy kompleks apartamentów w Costa Teguise, jednym z głównych ośrodków turystycznych na wyspie, z których oba zostaną otwarte w 2025 roku, zgodnie z informacją z ratusza Arrecife.

Hotel butikowy w budowie

Jeden z nich jest już w budowie i znajduje się obok Parque Islas Canarias, w samym centrum stolicy i w pobliżu doku Puerto Naos. Jest to „hotel butikowy” zlokalizowany w siedmiopiętrowym budynku, skoncentrowany na „turystyce rodzinnej” i należący do firmy z Lanzarote.

Nowy hotel w dzielnicy mieszkalnej

Drugi hotel będzie znajdował się w obszarze Cuatro Esquinas, dzielnicy mieszkalnej. Według ratusza, kompleks koncentruje się na „turystyce miejskiej” i zostanie zbudowany w miejscu, w którym „kiedyś znajdowały się stare domy”. Burmistrz, Yonathan de León (PP), świętował na Międzynarodowych Targach Turystycznych (Fitur), że stolica nadal przyciąga „nowe prywatne inwestycje” związane z turystyką.

Kompleks apartamentów w Costa Teguise

Kilka dni później burmistrz Teguise, Olivia Duque (Coalición Canaria), ogłosiła budowę czterogwiazdkowego kompleksu apartamentów w Costa Teguise. Budynek zajmie 17 625 metrów kwadratowych, na których powstaną 143 mieszkania i 292 miejsca turystyczne. Kompleks, należący do firmy Nivaria Beach S.L.U. z Teneryfy, będzie zlokalizowany przy Avenida Los Cocederos i będzie wychodził na plażę Las Cucharas.

Zrównoważony charakter kompleksu

Według burmistrza, mieszkania te pomogą „stworzyć miejsca pracy i zmodernizować wizerunek” tego turystycznego kurortu. Ponadto Duque kładzie nacisk na „zrównoważony” charakter tych mieszkań, wykorzystując „lokalne materiały” i tworząc „duże obszary krajobrazowe z rodzimą roślinnością”. Ponadto, według korporacji miejskiej, będą one wyposażone w „systemy odzyskiwania wody i energii, systemy oszczędzania wody, koperty termiczne i gospodarkę odpadami”.

Wzrost liczby miejsc noclegowych

6 listopada 2023 r. Rada Rządowa Wysp Kanaryjskich dała już zielone światło dla budowy czterogwiazdkowego hotelu w Costa Teguise. Według Centrum Danych Lanzarote, ta licząca 150 000 mieszkańców wyspa oferuje 65 223 miejsc noclegowych dla zagranicznych gości.

Przesycenie i konsekwencje

W raporcie zleconym przez Radę Wyspy podczas ostatniej kadencji, kierowanej przez Dolores Corujo (PSOE) i przeprowadzonym przez Gaia Consultores Insulares S.L.U., stwierdzono, że Lanzarote „znacznie przekroczyła” swoją pojemność turystyczną.

Raport ten ujawnił również, że na każde 10 000 euro dochodu w sektorze zakwaterowania generowanych jest 1,78 coraz bardziej niepewnych miejsc pracy. Na każde 1000 noclegów przypada 6,95 miejsc pracy. Na każdych 100 podróżnych wjeżdżających na wyspę, zatrudnionych było pięć osób.

Liczba osób na Lanzarote żyjących poniżej granicy ubóstwa również się podwoiła, z 9,4% w 2001 r. do 18,4% w 2018 r. Analiza wskazuje na „niski poziom efektywności zwrotu z gospodarki turystycznej wyspy, która powinna dobrze prosperować”. „Tendencja ta jest dowodem na stopniowe pogarszanie się warunków życia miejscowej ludności pod względem godnego zaspokajania jej podstawowych potrzeb” – czytamy w dokumencie.

lanzarote otrzyma dwa nowe hotele i kompleks apartamentow pomimo przepelnienia turystami

Źródło