Członkowie zarządu Rady Teneryfy i przedstawiciele Buenavista del Norte dogadują się w sprawie regulacji użytkowania portu (embarcadero – pola) w Barranco de Masca. To niezbędny krok, aby sprostać rosnącej aktywności turystycznej, a w szczególności turystyce ekologicznej, sportowej i rekreacyjnej.
W stronę bezpieczeństwa i ochrony środowiska
Podczas spotkania pomiędzy Blancą Pérez, radną do spraw środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych, a burmistrzynią miasta, Evą García (PSOE), omawiano wykorzystanie zasobów morskich w nadchodzącym okresie letnim. Podkreślano także konieczność wzmożonej ochrony tego ekologicznie wrażliwego obszaru.
Poprawa bezpieczeństwa i usług
Interaktywne porozumienie pomiędzy administracjami ma na celu poprawę jakości oferowanych usług i zabezpieczeń. Prace renowacyjne i modernizacyjne na ścieżce nie tylko poprawią dostępność, ale także przyczynią się do bezpieczeństwa turystów. Administracja zamierza udostępnić molo dla publiczności już tego lata.
Nowe regulacje dla zasobów naturalnych
Godziny pracy straży parku zostaną przedłużone do 20:00, co oznacza dodatkowe trzy godziny, korzystając z lepszych warunków oświetlenia. Zimą natomiast godziny pracy strażników zostaną utrzymane od 8:00 do 17:00. Tworzone są dodatkowe środki kontroli i bezpieczeństwa, aby zminimalizować degradację obszaru pod wpływem nacisku użytkowników.
Zarządzanie miejscami naturalnymi jest kluczem
Regulacje będą obejmować wchodzenie i schodzenie z łodzi, z możliwością zastosowania opłaty za regulowany serwis. Dozwolone będzie także zakotwiczenia do czterech łodzi w ujściu do Barranco de Masca, jak również dopuszczone będą kajaki. Działalność prywatnych statków będzie monitorowana za pomocą cyfrowych urządzeń, aby chronić ptaki gniazdujące na klifach Los Gigantes.
Rozwijanie potencjału turystycznego
Nowa struktura składa się z falochronu z 46 bloków betonowych i pomostu. Zastąpiło to stary pomost i obejmuje platformę do wchodzenia na łódź, która może być również używana jako heliport. Inwestycja kosztowała 1,6 miliona euro, a zasób ten umożliwi przewóz pieszych, którzy przemierzają ścieżkę kanionu i wyruszają morzem do Los Gigantes, a w przyszłości do Teno.
Popularna atrakcja turystyczna
Od marca 2021 r., kiedy ścieżka kanionu została otwarta po trzyletniej przerwie na prace związane z poprawą bezpieczeństwa, do tego samego miesiąca 2023 r., ścieżkę tę przeszło około 20 000 osób. Ponad 100 000 osób odwiedziło Centrum dla Odwiedzających. Dzięki możliwości kontynuowania drogi morzem, liczba ta znacznie wzrośnie. To także sposób na zróżnicowanie oferty odwiedzin Parku Teno, łącząc Mascę z resztą parku, a także pomagając w rozwoju takich wsi jak El Palmar czy Las Portelas.