141 nowych funkcjonariuszy wzmocni policje wysp kanaryjskich

141 nowych funkcjonariuszy wzmocni policję Wysp Kanaryjskich

Władze Wysp Kanaryjskich podjęły decyzję o znacznym wzmocnieniu sił policyjnych w archipelagu. Radna ds. prezydencji, administracji publicznej, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, Nieves Lady Barreto, ogłosiła we wtorek rozmieszczenie 141 nowych funkcjonariuszy oraz utworzenie wyspiarskich posterunków policji na wszystkich wyspach poza stolicami.

Nowe posterunki na każdej wyspie

W wystąpieniu, o które zwróciła się Partia Ludowa, radna poinformowała również o ogłoszeniu naboru na 60 dodatkowych stanowisk dla funkcjonariuszy policji, z których część już dołączyła do służby. W drugiej fazie planowane jest wzmocnienie posterunków policji na wyspach stołecznych, przy czym liczba funkcjonariuszy będzie uzależniona od liczby ludności, wielkości terytorium oraz poziomu przestępczości.

Barreto zwróciła się również do parlamentu regionalnego o wsparcie w staraniach o uzyskanie państwowego finansowania dla policji Wysp Kanaryjskich, które jej zdaniem „nadejdzie raczej wcześniej niż później”.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Lokalizacje nowych posterunków

Na Fuerteventurze posterunek zostanie zlokalizowany w Pájara w nowym budynku, który wymaga jednak dostosowania do pełnienia funkcji policyjnych. Podobna sytuacja dotyczy budynku przeznaczonego na ten cel w San Sebastián de La Gomera. Na Lanzarote wybrano stary komisariat policji w Arrecife jako najbardziej odpowiednią lokalizację. W przypadku El Hierro i La Palma decyzja o wyborze spośród kilku dostępnych budynków nadal nie została podjęta.

Alarmujący wzrost przestępczości

Posłanka Partii Ludowej Mónica Muñoz, która wnioskowała o przesłuchanie w sprawie bezpieczeństwa, podkreśliła, że na wyspach rośnie poziom poważnej przestępczości, podczas gdy państwo nadal nie zwiększa zasobów ani nie finansuje odpowiednio policji kanaryjskiej. „Przeznacza miliony euro na inne regiony, a Wyspy Kanaryjskie otrzymują tylko okruchy i puste słowa” – stwierdziła.

Muñoz wezwała parlament do „podniesienia głosu” i zareagowania „z odwagą i presją instytucjonalną”. Szczególnie alarmujący jest wzrost poważnej przestępczości w Las Palmas de Gran Canaria, które znalazło się w czołówce hiszpańskich miast pod względem przestępstw przeciwko wolności seksualnej. Miasto odnotowuje również „trwały” wzrost liczby przypadków skrajnej przemocy.

Według posłanki konieczne jest ponowne przemyślenie modelu policyjnego, ponieważ są miejsca, gdzie państwo „wydaje się tracić grunt pod nogami” w sytuacji „alarmującego niedoboru funkcjonariuszy” na wyspach.

Polityczne reakcje na reformę

Socjalistka Rosa Bella Noda poparła rozmieszczenie policji na Wyspach Kanaryjskich, jednak zwróciła uwagę na stosunkowo powolny postęp i niewystarczające działania. Wezwała władze regionalne do przyspieszenia prac nad rzeczywistą i zrównoważoną reprezentacją funkcjonariuszy na wszystkich wyspach.

Jonathan de Felipe z grupy Nacionalista Canario wskazał, że w długoterminowej perspektywie idealną sytuacją byłoby posiadanie tysiąca regionalnych posterunków policji na Wyspach Kanaryjskich. Chociaż prognoza na koniec kadencji wynosi 800 funkcjonariuszy, uznał mapę drogową za dobrą, ponieważ najpierw tworzone są posterunki, a następnie rozbudowywane są służby.

Kontrowersje wokół imigracji

Paula Jover z Vox stwierdziła, że „nie należy zasłaniać oczu” przed faktem, że „scenariusz zmienił się” w związku z nieuregulowaną imigracją. Zażądała zwiększenia liczby funkcjonariuszy Guardia Civil i Policji Krajowej.

Carmen Hernández z NC-BC określiła wypowiedzi Jover łączące imigrację ze wskaźnikiem przestępczości jako „absolutnie nieodpowiedzialne”. Podkreśliła, że przestępczość na Wyspach Kanaryjskich spadła o 4%, a retoryka Vox służy jedynie wzbudzaniu strachu wobec osób odmiennych w celu realizacji własnych celów politycznych.

Radna Barreto przypomniała, że wielokrotnie domagała się od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zwiększenia liczby sił bezpieczeństwa proporcjonalnie do liczby ludności Wysp Kanaryjskich i liczby odwiedzających turystów. Potwierdziła wzrost liczby poważnych przestępstw, określając je jednak jako problemy „incydentalne”. Zwróciła się również do Vox, wskazując na polityczną nieodpowiedzialność zachęcania mieszkańców do wzięcia prawa w swoje ręce, szczególnie w kontekście niedawnego poważnego incydentu w Las Palmas de Gran Canaria, gdzie nieletni doznał poważnych poparzeń w wyniku domniemanego ataku nielegalnego imigranta.

policja Wyspy Kanaryjskie

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link