Przełomowa eko-elektrownia na Gran Canarii

We wtorek na Gran Canarii zainaugurowano pierwszą eko-elektrownię na Wyspach Kanaryjskich. Obiekt znajduje się w Sardina del Sur i jest w stu procentach zrównoważony, co oznacza, że jest zasilany wyłącznie energią fotowoltaiczną, całkowicie odizolowaną od konwencjonalnej sieci elektrycznej. W uroczystym otwarciu wzięły udział władze lokalne, wyspiarskie i regionalne.

Technologia i możliwości eko-elektrowni

Zlokalizowana w obiektach firmy Taro w Santa Lucía de Tirajana, eko-elektrownia posiada 250 paneli fotowoltaicznych i 120 akumulatorów, zapewniając moc ładowania ponad 500 kilowatów. Stacja wyposażona jest w dwie superładowarki zdolne do naładowania do czterech samochodów jednocześnie w rekordowym czasie od 15 do 20 minut.

Innowacyjne rozwiązania i zarządzanie

Taro opracowało własne oprogramowanie do monitorowania i zarządzania historią ładowań dokonywanych przez każdy pojazd. Ułatwia to wydanie certyfikatu związanego ze śladem węglowym i jakością energii. Antonio Arbelo, kierownik stacji paliw Taro, podkreślił, że to oprogramowanie stanowi przełom w zarządzaniu tego typu obiektami i pozwala użytkownikom wykazać swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i standardy jakości energii.

Wsparcie i znaczenie projektu

Ekoelektrolinera jest częścią krajowego projektu pilotażowego wspieranego przez Ministerstwo Transformacji Ekologicznej i Wyzwań Demograficznych za pośrednictwem IDAE (Instytut Dywersyfikacji i Oszczędności Energii) oraz Cabildo de Gran Canaria. Fernando Clavijo, prezydent Wysp Kanaryjskich, pogratulował rodzinie Arbelo ich zaangażowania w innowacje i doskonałość, podkreślając inwestycję ponad miliona euro w projekt, który „wyraźnie jest przyszłością”.

Opinie przedstawicieli władz

Julieta Schallenberg, wiceminister ds. transformacji ekologicznej, walki ze zmianami klimatu i energii rządu Wysp Kanaryjskich, określiła inaugurację jako „ogromny krok w kierunku zrównoważonej mobilności na archipelagu”. Antonio Morales, przewodniczący Cabildo de Gran Canaria, podkreślił znaczenie infrastruktury ułatwiającej zrównoważoną mobilność i eliminującej obawy kierowców rozważających zakup pojazdu elektrycznego.

Korzyści dla społeczności i perspektywy na przyszłość

Francisco García, burmistrz Santa Lucía de Tirajana, zwrócił uwagę na korzyści płynące ze współpracy publiczno-prywatnej. Podkreślił, że stacja paliw Taro przyczynia się do rozwoju społeczności i Mancomunidad del Sureste, zmierzając w kierunku zrównoważonego rozwoju i odnawialnych źródeł energii.

Nowy etap w działalności Taro

Stacja paliw Taro, zainaugurowana w 2003 roku, rozpoczyna nowy etap biznesowy oparty na innowacjach i dywersyfikacji usług. Oprócz tradycyjnych usług tankowania, konserwacji kamperów i mycia boksów, oferuje pralnię, myjnię dla zwierząt, kawiarnię, sklep i biuro loterii i zakładów państwowych.

Dążenie do pełnej samowystarczalności

Na powierzchni ponad 5000 metrów kwadratowych znajduje się ponad tysiąc metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych, co pozwala na przekroczenie samowystarczalności w centralnych godzinach dnia, gwarantując zerowy ślad węglowy. Celem Taro jest rozszerzenie tej samowystarczalności do 24 godzin na dobę, co stanowiłoby kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju na Wyspach Kanaryjskich.

pierwsza eko elektrownia na wyspach kanaryjskich otwarta

Źródło