masowe protesty na wyspach kanaryjskich raj dla wszystkich

Masowe protesty na Wyspach Kanaryjskich – „Raj dla wszystkich”

Historyczny protest mieszkańców Wysp Kanaryjskich

18 maja ulicami Wysp Kanaryjskich przetoczyła się ogromna żółta fala protestujących. Dziesiątki tysięcy mieszkańców wyszło na ulice, domagając się położenia kresu masowej turystyce i niszczeniu terytorium. Demonstracje odbyły się w stolicach wszystkich wysp, z wyjątkiem La Graciosa, kontynuując protesty zapoczątkowane 20 kwietnia 2024 roku.

Główne postulaty demonstrantów

Protestujący wysunęli szereg konkretnych żądań, w tym wprowadzenie moratorium na nowe inwestycje turystyczne i podatku ekologicznego na ochronę przyrody. Szczególną uwagę zwrócono na problem rosnących czynszów, zanieczyszczenia morza oraz niewłaściwego gospodarowania wodą, która zamiast do celów rolniczych jest wykorzystywana na polach golfowych.

Masowa mobilizacja w Santa Cruz de Tenerife

W Santa Cruz de Tenerife protest rozpoczął się o godzinie 11:00 marszem z Plaza Weyler do Plaza de España. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów – gdy o 12:45 odczytywano manifest, ludzie wciąż opuszczali punkt startowy. Według oficjalnych danych delegacji rządowej w demonstracji uczestniczyło 15 000 osób, jednak organizatorzy szacują liczbę protestujących na 90 000-100 000.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Problemy ekologiczne i społeczne

Demonstranci zwrócili szczególną uwagę na problemy środowiskowe, w tym zanieczyszczenie plaż. W ostatnich dwóch tygodniach cztery plaże na południu Teneryfy zostały zamknięte z powodu obecności bakterii E.coli i Enterococcus. Protestowano również przeciwko niszczeniu obszarów naturalnych, takich jak Punta de Teno i Anaga, oraz przeciwko nowym projektom turystycznym jak Cuna del Alma czy Underwater Gardens.

Głos młodego pokolenia

Wśród protestujących znaczącą grupę stanowili młodzi mieszkańcy wysp. 18-letnia Luz z Los Realejos niosła transparent wyrażający obawy o przyszłość: „Mój dziadek musiał iść szukać szczęścia, a oni chcą mnie wyrzucić z mojej ziemi”. Młodzi demonstranci podkreślali problem niemożności znalezienia przystępnego cenowo mieszkania i utraty lokalnego charakteru miast.

Protesty w innych miastach

Demonstracje odbyły się również w Las Palmas de Gran Canaria (według organizatorów 40 000 uczestników), na Lanzarote (2000 osób), Fuerteventurze i La Palmie (po 500 osób), La Gomerze (100 osób) i El Hierro (90 osób). Solidarnościowe protesty zorganizowano także w miastach kontynentalnej Hiszpanii i Europy – Barcelonie, Madrycie, Bilbao i Berlinie.

Postulat demilitaryzacji

Podczas protestów podniesiono również kwestię militaryzacji archipelagu. Alternativa antimilitarista.Moc/Adnv wezwała do nadania Wyspom Kanaryjskim statusu neutralności i przekształcenia ich w strefę pokoju, wolną od baz wojskowych i manewrów militarnych.

protesty na Wyspach Kanaryjskich przeciwko masowej turystyce

Źródło

No post found!

Przewijanie do góry
Share via
Copy link