Nieoczekiwane spotkanie w głębinach

Na pierwszy rzut oka wygląda jak morskie stworzenie z wyobraźni artysty – wyposażone w charakterystyczny róg, ostre zęby i nieprawdopodobną twarz. Ten niezwykły okaz przywodzi na myśl słynnego czarnego diabła, którego zaobserwowano w wodach Wysp Kanaryjskich w lutym ubiegłego roku. W głębinach, gdzie żyją te stworzenia, wygląd nie ma jednak większego znaczenia.

Przypadkowe odkrycie rybaków

„Łowiliśmy ryby głębinowe rekreacyjnie na własne potrzeby” – opowiada rybak Marcos Hernández. Wraz z przyjacielem Ramónem Santaną wypłynęli na połów swoimi łodziami, w tym 92-letnią jednostką odziedziczoną po ojcu. Znajdując się u wybrzeży San Cristóbal na Gran Canarii, na głębokości około 900 metrów, szukali morszczuka kanaryjskiego i suma głębinowego. Nieoczekiwanie na ich haczyki złapał się gatunek nigdy wcześniej niewidziany na Wyspach Kanaryjskich.

„Kiedy wyciągnęliśmy go na powierzchnię, nie wiedzieliśmy, co to jest” – wspomina Hernández. „Początkowo pomyśleliśmy, że to marlin ze względu na charakterystyczny dziób, ale szybko zorientowaliśmy się, że to coś zupełnie innego.” Po konsultacji internetowej rybacy zidentyfikowali swojego niezwykłego gościa. Po wykonaniu zdjęć ostrożnie uwolnili rekina, obserwując jak wraca do swojego naturalnego środowiska.

joygames

Naukowe znaczenie odkrycia

Kanaryjski ichtiolog Alberto Brito oraz ekolog morski Asier Furundarena z GESPLAN potwierdzili, że złowiony okaz to rekin goblin (Mitsukurina owstoni) – gatunek nigdy wcześniej nieodnotowany w wodach archipelagu. Jest to jeden z najbardziej interesujących i najmniej poznanych rekinów w tym regionie. Wyróżnia się wydłużonym, spłaszczonym pyskiem przypominającym łopatę, wysuwaną szczęką z długimi zębami oraz płetwą ogonową stanowiącą połowę długości ciała.

Tajemnice głębin

Dla naukowców to odkrycie jest dowodem na to, jak wiele tajemnic kryją jeszcze oceany. Rekin goblin występuje w umiarkowanych i tropikalnych wodach wszystkich oceanów, choć sporadycznie i w rozproszeniu. W europejskich wodach odnotowano pojedyncze przypadki jego obecności na Maderze, w Galicji, Zatoce Biskajskiej i Portugalii. Zwykle zamieszkuje głębokości od 250 do 950 metrów, choć spotykano go także na głębokości 1300 metrów.

Fascynująca biologia gatunku

Ten tajemniczy drapieżnik poluje na małe ryby, głowonogi i skorupiaki, używając swojej wyspecjalizowanej, wysuwanej szczęki. Samce osiągają dojrzałość płciową przy długości około trzech metrów, a samice są jeszcze większe. Gatunek jest jajorodny z oofagią – zarodki rozwijają się w macicy matki, żywiąc się niezapłodnionymi jajami. Niedawne schwytanie ciężarnej samicy u wybrzeży Tajwanu ujawniło, że może nosić sześć młodych o długości 110-130 centymetrów.

Znaczenie dla bioróżnorodności archipelagu

„Bycie świadkiem pojawienia się żywego okazu, uchwycenie jego majestatu na wideo i zwrócenie go na wolność jest absolutnym przywilejem” – podsumowują naukowcy. „To odkrycie ujawnia wielkość dziedzictwa naturalnego, które kryje się w głębinach archipelagu Wysp Kanaryjskich – dziedzictwa, które musimy chronić z należytym szacunkiem i podziwem.”

rekin goblin Wyspy Kanaryjskie

Źródło