Niebezpieczne warunki morskie na Lanzarote

Pogorszenie się warunków morskich na Lanzarote, zgodnie z prognozą pogody zaktualizowaną przez Państwową Agencję Meteorologiczną, oznacza, że rząd Wysp Kanaryjskich, za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, ogłosił alarm dotyczący zjawisk przybrzeżnych na tej wyspie, począwszy od godziny 21:00 we wtorek 27 lutego, i utrzymał wstępny alarm dla tego samego zjawiska w pozostałej części archipelagu.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Prognoza wskazuje na północno-wschodni wiatr o sile 7 (50-61 kilometrów na godzinę), który spowoduje wzburzone morze z obszarami bardzo wzburzonych fal, szczególnie na północnym i zachodnim wybrzeżu Lanzarote. Z północy i północnego wschodu będą występować fale o wysokości od dwóch do czterech metrów, które sporadycznie mogą prowadzić do fal o wysokości od czterech do sześciu metrów.

polaczenia miedzy lanzarote i la graciosa zostaly zawieszone we wtorek po poludniu

Zalecenia dla bezpieczeństwa

W związku z tą sytuacją rząd Wysp Kanaryjskich nalega na zalecenie mieszkańcom podjęcia szczególnych środków ostrożności na wybrzeżach wysp, zwłaszcza Lanzarote, i podkreśla znaczenie stosowania w praktyce porad dotyczących bezpieczeństwa w celu uniknięcia sytuacji ryzyka. Organ wykonawczy przypomina, że należy unikać spacerów wzdłuż wybrzeża oraz przebywania w miejscach, w których silne fale mogą wciągnąć cię do morza, nawet jeśli morze nagle się uspokoi. Zaleca się również, aby nie poruszać się pojazdami po drogach w pobliżu plaży, odłożyć aktywność żeglarską lub sportową i nie kąpać się na ustronnych lub niestrzeżonych plażach.

Stan alarmowy na pozostałych wyspach

Ponadto wyspy Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa i La Palma są w stanie wstępnego alarmu, z wyjątkiem gmin El Paso i Los Llanos de Aridane, które są w stanie alarmowym.

rzad wysp kanaryjskich oglasza alarm na lanzarote z powodu pogarszajacych sie warunkow na morzu

Źródło