Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny uruchomiło protokół przewidziany w Systemie Nadzoru Entomologicznego na wyspach po wykryciu dorosłego osobnika z gatunku Aedes aegypti w porcie Santa Cruz de Tenerife, jak poinformowano we wtorek (27.02) w notatce Ministerstwa Zdrowia.

W analizie próbek pobranych w dniu 21 lutego, obecność dorosłych komarów wykryto w jednej z pułapek znajdujących się w okolicy – w jednym z aktywnych punktów systemu nadzoru od czasu wykrycia osobnika tego gatunku w styczniu 2023 roku. System nadzoru zintensyfikował pobieranie próbek na tym obszarze, sprawdzając możliwe miejsca lęgowe.

Ponadto w ostatnich miesiącach, kontynuowano prace w zakresie nadzoru entomologicznego – zwiększono liczbę zainstalowanych pułapek, jak i częstotliwości pobierania próbek.

Współpraca w celu kontroli owadów

Z drugiej strony, Służba Zdrowia Wysp Kanaryjskich zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia aby kraje, na których Aedes aegypti jest szeroko rozpowszechniony, takich jak Madera i Wyspy Zielonego Przylądka, przestrzegały środków kontroli przybywających statków, ponieważ istnieją protokoły w tym zakresie, „które mogłyby zapobiec częstemu przybyciu tych owadów”.

„W wyniku zwiększonej komunikacji między dwoma archipelagami Makaronezji, obecność komara Aedes aegypti była wielokrotnie wykrywana na obszarach portowych, a także wewnątrz statków przybywających z obszarów ryzyka, w których owad się zadomowił. Tak więc w porcie na Teneryfie od stycznia 2023 r. okresowo znajdowano okazy tego gatunku w lutym, marcu i maju, a także okaz Aedes albopictus w listopadzie 2023 r., również związany z ruchem statków. Również w grudniu 2023 r. i styczniu 2024 r. wykryto obecność Aedes aegypti w porcie Las Palmas na Gran Canarii, chociaż w żadnym z tych przypadków nie wykryto miejsc lęgowych ani ostrzeżeń o ukąszeniach przez pracowników wykonujących swoją działalność w obiektach portowych.

w porcie santa cruz de tenerife wykryto obecnosc komara aedes aegypti

Źródło