Służba Zdrowia Wysp Kanaryjskich (SCS) poinformowała o wykryciu dorosłego okazu komara Aedes aegypti. Owad został zidentyfikowany w jednej z pułapek umieszczonych na terminalu rejsów w porcie Santa Catalina, znajdującym się w Las Palmas na Gran Canarii. To miejsce jest już pod ścisłym nadzorem SCS od momentu, kiedy gatunek ten został tu po raz pierwszy zauważony w listopadzie.

Przeszłość i teraźniejszość obecności komara Aedes aegypti na Gran Canarii

Obszar ten był już obiektem badań, po tym jak w listopadzie zidentyfikowano tu obecność komara Aedes aegypti. To wydarzenie zwróciło specjalną uwagę Służby Zdrowia Wysp Kanaryjskich oraz badań związanych z kontrolą i zapobieganiem roznoszenia chorób przez ten gatunek.

Komary Aedes aegypti, zgodnie z informacją przekazaną przez departament zdrowia, to owady o czarnym kolorze z paskami, mniejsze od tych powszechnie występujących na terytorium Wysp Kanaryjskich. Adaptowały się one do rozmnażania w małych zbiornikach wodnych.

Aedes aegypti jest nosicielem wirusów przenoszących choroby w innych miejscach, gdzie są one endemiczne. Na Wyspach Kanaryjskich jednak nie stwierdzono występowania tych chorób.

Działania po wykryciu komara Aedes aegypti na Wyspach Kanaryjskich

Po wykryciu Aedes aegypti Służba Zdrowia Wysp Kanaryjskich podjęła natychmiastowe działania w celu zidentyfikowania potencjalnego źródła oraz monitorowania rozmieszczenia tego gatunku. Pułapki zostały skoncentrowane w kluczowych lokalizacjach, aby zidentyfikować wszelkie obszary, gdzie komar mogłyby mieć potencjał do rozrodu.

Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się komara na innych obszarach Wysp Kanaryjskich oraz zmniejszenie ryzyka dla publicznego zdrowia ludności i turystów.

To nowe wykrycie potwierdza stałą obecność Aedes aegypti na Gran Canarii. Wymaga ono czujności i podejmowania odpowiednich działań zaradczych przez władze zdrowotne, aby kontrolować populację i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez ten gatunek. Działania te będą nadal koncentrować się na identyfikacji potencjalnych obszarów rozrodu i rozmieszczeniu, aby zapewnić skuteczną kontrolę i zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu.

nowy okaz komara aedes aegypti wykryty na nabrzezu las palmas de gran canaria

Źródło

https://www.eldiario.es/canariasahora/sociedad/detectado-nuevo-ejemplar-mosquito-aedes-aegypti-muelle-palmas-gran-canaria_1_10842474.html