Konflikty kompetencyjne między państwem a wspólnotami autonomicznymi
Spory między państwem a wspólnotą autonomiczną narastają i mogą zakończyć się w Trybunale Konstytucyjnym z powodu konfliktu kompetencji. Rząd centralny nie zgadza się z treścią kilku artykułów i przepisów ustawy rządu Wysp Kanaryjskich w sprawie pilnych środków mieszkaniowych, a także z dwoma konkretnymi dekretami przyjętymi przez regionalną władzę wykonawczą w odniesieniu do La Palmy, jednym dotyczącym mieszkalnictwa, a drugim dotyczącym środków rolnych.
Negocjacje między rządem a władzami Wysp Kanaryjskich
Obie administracje będą musiały negocjować w ramach dwustronnej komisji kanaryjsko-państwowej w celu rozwiązania rozbieżności, w przeciwnym razie zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik rządu, Alfonso Cabello, powiedział wczoraj, że techniczna komisja dwustronna została zwołana trzy tygodnie temu w celu przeanalizowania artykułów, co do których państwa nie zgadzały się, aby poczynić postępy w negocjacjach. Spotkanie to zostało jednak przełożone ze względu na pilną sytuację migracyjną i rozmowy dotyczące modyfikacji ustawy o cudzoziemcach.
Różnice w ustawodawstwie mieszkaniowym i rolnym
Oprócz kanaryjskiego prawa mieszkaniowego, różnice będą musiały być również negocjowane w odniesieniu do niedawno zatwierdzonych dekretów z mocą ustawy dla wyspy La Palma, jednego dotyczącego planowania urbanistycznego i mieszkalnictwa, a drugiego dotyczącego użytkowania gruntów rolnych. Rząd centralny kwestionuje m.in. możliwość budowy mieszkań dotowanych bez zmiany planu zagospodarowania przestrzennego oraz zwolnienie z oceny środowiskowej ze względu na stan wyjątkowy. Ponadto spór dotyczy także kilku artykułów dekretów dotyczących La Palmy.
Spór o kompetencje w zakresie linii brzegowej
Niezależnie od tego, czy państwo ostatecznie zakwestionuje te przepisy przed Trybunałem Konstytucyjnym, Wyspy Kanaryjskie są obecnie przedmiotem pozwu w Trybunale Gwarancji w sprawie kompetencji dotyczących linii brzegowej, które zostały przekazane 1 stycznia 2023 r. i które zdaniem obecnego rządu CC-PP nie są kompletne, a państwo narusza Statut Autonomii, który daje Wyspom Kanaryjskim pełne uprawnienia w zakresie linii brzegowej.
Dalszy rozwój wydarzeń
Najprawdopodobniej techniczne spotkanie między dwiema administracjami odbędzie się dopiero we wrześniu. Rzecznik władzy wykonawczej przyznał, że oprócz kanaryjskiego prawa mieszkaniowego, różnice będą musiały być również negocjowane w odniesieniu do niedawno zatwierdzonych dekretów z mocą ustawy dla wyspy La Palma. Rzecznik rządu, Alfonso Cabello, zakwestionował podejście rządu centralnego, na co Wspólnota Autonomiczna odpowie podczas zwołania dwustronnego spotkania.