sad odrzucil wniosek w sprawie magnitskiego na teneryfie

Sąd odrzucił wniosek w sprawie Magnitskiego na Teneryfie

Izba Karna Audiencia Nacional (AN) po raz drugi w ciągu kilku miesięcy odrzuciła wniosek kobiety aresztowanej na Teneryfie w ramach głośnej sprawy Magnitskiego. Oskarżona domagała się umorzenia postępowania karnego, w które jest zamieszana, jednak sąd uznał argumenty za niewystarczające.

Międzynarodowy schemat prania pieniędzy

Domniemany schemat korupcyjny zyskał rozgłos pod koniec 2022 roku i był związany z praniem pieniędzy przez rosyjską mafię. Sprawa ma swoje epicentrum w Rosji, jednak jej konsekwencje sięgają także Hiszpanii. Wśród oskarżonych znajduje się osoba, która mieszkała i pracowała na południu Teneryfy, rzekomo stanowiąc część międzynarodowej sieci biznesowej zaprojektowanej do prania pieniędzy poprzez zakup nieruchomości. Wiele z tych nieruchomości znajduje się właśnie na Teneryfie.

Obrona wskazuje na brak dowodów

Wobec odmowy umorzenia postępowania, obrona zarzuca, że sąd bierze pod uwagę jedynie punkt widzenia prokuratury i oskarżyciela prywatnego. Adwokaci twierdzą, że „z przeprowadzonego postępowania nie wynika należyte uzasadnienie popełnienia przestępstwa, ani ewentualny udział oskarżonej”.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Pełnomocnik oskarżonej argumentuje, że jego klientka uzasadniła pochodzenie środków, za które kupiła nieruchomość w Playa de Las Americas. Według obrony, udowodniła ona, że jej dochody w latach 2007-2014 wyniosły 4 miliony euro. Adwokat skarży się również na to, że dochodzenie w sprawie pięciu przelewów otrzymanych w latach 2009-2011 rozpoczęto dopiero jedenaście lat później.

Sąd wskazuje na podejrzane operacje finansowe

Audiencia Nacional odpowiada, że oskarżona próbuje usprawiedliwić serię operacji finansowych, aby zaprzeczyć zarzutom prania pieniędzy, jednak nie wyjaśnia 183 podejrzanych ruchów bankowych między końcem 2009 a 2014 rokiem. Nie wyjaśniła także kredytów na 662 500 euro przekazanych na jej konto przez jeden podmiot oraz 100 000 euro przez inny.

Równie podejrzana dla sądu jest seria poleceń przelewów na kwotę prawie 250 000 euro oraz kolejne 5 700 euro za trzy inne przelewy. Niepokojące są także dwa depozyty z końca 2009 roku w należącej do niej nieruchomości zlokalizowanej na południu wyspy o wartości prawie 250 000 euro.

Wspólniczka jako tłumacz i pośrednik

Zgodnie z orzeczeniem sądu, wszystkie te kwoty zostały zdeponowane na koncie oskarżonej, która rzekomo wykorzystała je do zakupu nieruchomości. W transakcjach miała wsparcie innej badanej osoby, która służyła czasem jako tłumacz, a czasem jako przedstawiciel kupujących.

Według postanowienia AN, do którego dostęp miała agencja EFE, dodając płatności pochodzące od agencji nieruchomości i te pochodzące bezpośrednio od podmiotów finansowych, oskarżona otrzymałaby łącznie 349 800 euro.

Historia sprawy Magnitskiego

Tak zwana sprawa Magnitskiego dotyczyła około 230 milionów euro skradzionych z funduszu inwestycyjnego działającego w Rosji, kontrolowanego przez amerykańskiego multimilionera Williama Browdera. Został on oszukany przez rosyjską grupę mafijną działającą w zmowie z rosyjskimi urzędnikami.

W ramach śledztwa hiszpański wymiar sprawiedliwości zajął nieruchomości o wartości 25 milionów euro, z których wiele znajdowało się na wyspie. Nazwa schematu pochodzi od nazwiska prawnika, który odkrył tę aferę i został zamordowany za swoje odkrycie.

sprawa Magnitskiego Teneryfa

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link