Ministerstwo Finansów opublikowało pierwszy raport z monitorowania celu stabilności budżetowej, długu publicznego i reguły wydatkowej na rok budżetowy 2023, zgodnie z ustawą organiczną o stabilności budżetowej i stabilności finansowej. Z danych raportu wynika, że Wyspy Kanaryjskie mają nadwyżkę strukturalną, ze zdolnością finansowania w wysokości 216 mln euro, co odpowiada 0,4% produktu krajowego brutto.

Dług publiczny Wysp Kanaryjskich

Biorąc pod uwagę, że poziom zadłużenia Wysp Kanaryjskich wynosi 12,2% PKB, jest on niższy niż 13% określone w ustawie dla wspólnot autonomicznych. W porównaniu do długu wynoszącego 22,2% krajowego PKB dla wszystkich wspólnot autonomicznych, Wyspy Kanaryjskie mają drugi najniższy dług w stosunku do PKB, po wspólnocie autonomicznej Nawarry. Ponadto dług na mieszkańca Wysp Kanaryjskich to zaledwie 2 959,97 euro, podczas gdy średnia dla wszystkich wspólnot autonomicznych to ponad 6 700 euro na mieszkańca.

Wzrost wydatków przy zachowaniu stabilności

Jeśli chodzi o regułę wydatkową, kwalifikowalne wydatki Wspólnoty Autonomicznej Wysp Kanaryjskich w 2023 r. wzrosły o 6,2%, co jest znacznie wyższe niż szacunki Niezależnego Urzędu ds. Odpowiedzialności Fiskalnej, który prognozował wzrost tylko o 0,5%. Dane te, opublikowane przez rząd regionalny, wskazują na „dobrą sytuację finansową Wspólnoty Autonomicznej Wysp Kanaryjskich” i jej „dobrą pozycję” do powrotu do reguł fiskalnych w 2024 r.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Zawieszenie reguł fiskalnych a sytuacja Wysp Kanaryjskich

Raport przedstawia wyniki uzyskane przez administrację publiczną w zakresie deficytu publicznego, długu publicznego i reguły wydatkowej, bez oceny zgodności lub niezgodności z regułami fiskalnymi. Uwzględniono, że na 2023 rok zawieszono stosowanie tych reguł. Deficyt odnotowany przez wspólnoty autonomiczne jako całość wynosi 0,91% krajowego PKB, podczas gdy Wyspy Kanaryjskie mają nadwyżkę w wysokości 0,4% regionalnego PKB.

Podsumowując, raport Ministerstwa Finansów wskazuje na dobrą sytuację finansową Wysp Kanaryjskich, z nadwyżką budżetową, niskim długiem publicznym i szybszym niż oczekiwano wzrostem wydatków. Stanowi to dobrą podstawę do powrotu archipelagu do reguł fiskalnych w 2024 roku.

stabilnosc budzetowa i dlug publiczny wysp kanaryjskich

Źródło