Sztuczna inteligencja to miecz obosieczny. Może ułatwić wiele skomplikowanych procesów, lecz jeśli wykorzystywana jest w nieetyczny sposób, potrafi narobić wiele szkód. Dokładnie to miało miejsce na Teneryfie, gdzie uczniowie jednej ze szkół byli świadkami niepokojącego zdarzenia. To pierwszy tego typu przypadek na Wyspach Kanaryjskich.
Trzy uczennice z prywatnej szkoły w Santa Cruz de Tenerife, gdy przez przypadek zdobyły dostęp do telefonu jednego ze swoich kolegów, znalazły coś, czego nigdy by się nie spodziewały. W telefonie były nagie zdjęcia nieletnich, które zostały zmanipulowane za pomocą sztucznej inteligencji i utworzone za pomocą aplikacji o nazwie Undress.
Chociaż sprawa natychmiast wywołała poruszenie, a poinformowane nastolatki wyraziły swoje oburzenie, to skomplikowany problem dotknął nie tylko uczniów, ale również kierownictwo szkoły i rodziny zainteresowanych.
Policja wszczyna śledztwo w sprawie manipulowanych obrazów
Policja w Santa Cruz de Tenerife szybko podjęła śledztwo w sprawie dwóch uczniów, którzy mieli te zmanipulowane obrazy na swoich telefonach komórkowych. W wyniku tej sytuacji instytucje edukacyjne na Wyspach Kanaryjskich po raz pierwszy musiały zmierzyć się z nowym typem zagrożenia, które można uznać za naruszenie godności osobistej.
Dwa związane z tym tematem głośne incydenty odnotowano już na początku bieżącego roku szkolnego w Hiszpanii. Jedno miało miejsce we wrześniu w Almendralejo, w regionie Extremadura, gdzie fałszywe nagie zdjęcia dziesiątek dziewcząt, wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji, zaczęły krążyć na telefonach, wywołując debatę społeczną na temat ciemnej strony tej technologii.
Konsekwencje incydentu i odpowiedzialność
Dramatyczną konkluzją tego incydentu jest fakt, że sprawcy – nastolatki w wieku 13-14 lat – są prawnie niewinni, ze względu na wiek. Jednakże mogą być pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej za to naruszenie prywatności i godności osobistej.
Mimo że dyrekcja szkoły podjęła kroki mające na celu radzenie sobie z tym problemem, nadal pozostaje fakt, że szkodliwa aplikacja została wykorzystana w środowisku szkolnym, wprowadzając nastrój paniki i niepokoju wśród uczniów i ich rodziców.
Niewątpliwie ten niepokojący incydent podkreśla potrzebę ścisłego monitorowania wykorzystania technologii w szkołach, promowania etycznego stosowania sztucznej inteligencji i zapewniania ochrony prywatności uczniów.