Pomimo faktu, że kalima na Wyspach Kanaryjskich zmniejszyła się w ostatnich dniach, nadal jest obecna w niektórych częściach wysp.

Sytuacja przedalarmowa zakończona

Chociaż rząd regionalny ogłosił zakończenie wstępnego alarmu z 10 lutego, to zjawisko kalimy nadal jest odczuwalne na archipelagu, tym razem łagodniej niż przy poprzednich okazjach.

Prognoza Aemet

Zgodnie z prognozą Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet), w tym tygodniu kalima dotknęła wyspy w środę 14 lutego, ustępując po południu. Od czwartku, 15 lutego, nie powinna być zauważalna aż do soboty 17, ale w niedzielę, 18 lutego, powróci i będzie bardziej obecne we wschodniej prowincji, od południa, i będzie miało tendencję do zwiększania się i rozprzestrzeniania na Teneryfę w dalszej części dnia.

Prognoza na obecny tydzień lutego

Czwartek
Pochmurne okresy na Lanzarote, Fuerteventurze i na północy pozostałych wysp, z niskim prawdopodobieństwem lekkiego deszczu. Na pozostałych wyspach przeważać będzie pochmurne lub czyste niebo, z wyjątkiem pochmurnych okresów w godzinach popołudniowych w południowej części wysp centralnych, z możliwością sporadycznych lekkich opadów – mżawki. Temperatury spadną umiarkowanie, spadek będzie mniej wyraźny na najbardziej wysuniętych na zachód wyspach.

Piątek
Dzień będzie częściowo pochmurny lub ogólnie pogodny, z pewnymi okresami zachmurzenia na północy wysp. Temperatury będą na ogół niezmienione lub nieco niższe. Wiatr z północnego wschodu będzie umiarkowany, z silnymi przerwami i niskim prawdopodobieństwem sporadycznych bardzo silnych podmuchów w drugiej połowie dnia na północno-zachodnich i południowo-wschodnich zboczach górzystych wysp.

Sobota
Częściowo zachmurzone niebo będzie dominować w godzinach południowych, z okresami zachmurzenia na północnych i wschodnich zboczach górzystych wysp. Na pozostałych obszarach zachmurzenie małe lub bezchmurnie, z wyjątkiem zachmurzenia do rana na Lanzarote i Fuerteventurze. Temperatury pozostaną bez zmian lub nieznacznie wzrosną. Wiatr będzie z północnego wschodu, umiarkowany do silnego, z niewielkim prawdopodobieństwem sporadycznych bardzo silnych podmuchów na szczytach oraz na północno-zachodnich i południowo-wschodnich zboczach górzystych wysp.

Niedziela
We wschodniej prowincji od południa zauważalna będzie lekka kalima, która będzie się nasilać i rozprzestrzeniać na Teneryfę w dalszej części dnia. Niebo będzie zachmurzone na północnych i wschodnich zboczach górzystych wysp, z tendencją do częściowo zachmurzonego nieba po południu, a na pozostałych obszarach częściowo zachmurzone lub bezchmurne. Temperatury wzrosną nieznacznie lub umiarkowanie na wschodnich wyspach, zwłaszcza maksymalne temperatury na północnym zachodzie; na zachodnich wyspach, ale ogólnie niewiele się zmienią. Wiatr będzie z północnego wschodu, umiarkowany do silnego, słabnący i przechodzący we wschodni w środkowej części kraju i na szczytach. Niskie prawdopodobieństwo sporadycznych bardzo silnych podmuchów na szczytach oraz na północno-zachodnich i południowo-wschodnich zboczach górzystych wysp w pierwszej połowie dnia.

kalima na wyspach kanaryjskich jak dlugo potrwa

Źródło