Odkrycie europejskiego centrum dystrybucji narkotyków na hiszpańskiej wsi

W skomplikowanej operacji prowadzonej przez hiszpańską policję, transport 24 kilogramów kokainy ukrytych w pralkach z Madrytu na Teneryfę doprowadził do odkrycia największego w Europie centrum logistycznego dla metamfetaminy, zarządzanego przez meksykański kartel Sinaloa. Operacja ta, przeprowadzona w odosobnionej willi w Villena (Alicante), zaowocowała konfiskatą prawie dwóch ton tego narkotyku. Jest to największy skonfiskowany ładunek metamfetaminy w historii Hiszpanii oraz drugi co do wielkości w Europie.

Szczegóły operacji

Zainicjowana na początku 2023 roku, operacja rozpoczęła się na Teneryfie, gdzie odkryto, że narkotyki były przemycone na wyspę, ukryte w pralkach. Alarmujące było to, że import pralek z Madrytu na Wyspy Kanaryjskie, gdzie są one zwykle tańsze, nie miał ekonomicznego uzasadnienia. To wywołało podejrzenia i przypuszczenia o nielegalnych działaniach. Kontynuując śledztwo, policja śledziła dostawy z Madrytu do Walencji, a ostatecznie do odosobnionej willi w Villenie.

Kluczowe odkrycie w Villenie

Podczas gdy furgonetka była zaparkowana przy domu w Villenie, policjanci z Specjalnych Sił Bezpieczeństwa (GOES) przeprowadzili kontrolę, w której z wykorzystaniem hydraulicznych sprężarek odnaleziono 224 kilogramy metamfetaminy. W dalszej części operacji w domu znaleziono jeszcze 1600 kilogramów narkotyku, gotowych do dystrybucji.

Aresztowania

W ramach operacji aresztowano pięć osób, w tym obywatela Meksyku, którego zadaniem było odbieranie i organizowanie dystrybucji narkotyków w Europie. Pozostali aresztowani to trzej obywatele Hiszpanii oraz Rumunka, partnerka jednego z nich, którzy pełnili rolę przewoźników i specjalistów od ukrywania narkotyków, przede wszystkim w podwójnych dnach pojazdów.

Wnioski i dalsze śledztwo

Choć operacja jest nadal otwarta, śledczy starają się ustalić, jak 1800 kilogramów metamfetaminy mogło trafić do Hiszpanii, przypuszczając, że narkotyk mógł zostać przewieziony z Meksyku do hiszpańskiego portu, potencjalnie w Walencji. Odkrycie to stanowi ważny element w europejskiej sieci dystrybucji narkotyków, obejmującej kraje takie jak Polska, Niemcy, Wielka Brytania, a nawet rozprzestrzeniając się na rynki tak odległe jak Australia.

Znaczenie konfiskaty

Antonio Duarte, z Centralnej Jednostki Przestępczości i Przestępczości Zorganizowanej, podkreślił, że handel metamfetaminą, choć w Hiszpanii nie jest na tyle rozpowszechniony, jest pilnie monitorowany, szczególnie w kontekście działań kartelu Sinaloa. Dzięki działaniom policji możliwe było zapobieżenie dystrybucji narkotyków o potencjalnej wartości sprzedaży wynoszącej dziesiątki milionów euro. Ta operacja to kolejny dowód na skuteczność działań policji przeciwko międzynarodowym sieciom narkotykowym działającym na terenie Europy.

transport kokainy ukrytej w dwoch pralkach na teneryfe doprowadzil do upadku kartelu sinaloa w hiszpanii

Źródło