wyspy kanaryjskie 216 nielegalnych zrzutow sciekow do morza

Wyspy Kanaryjskie: 216 nielegalnych zrzutów ścieków do morza

Aktualne dane Regionalnego Ministerstwa Transformacji Ekologicznej i Energii Wysp Kanaryjskich ujawniają niepokojącą sytuację: z 403 punktów zrzutu ścieków z lądu do morza, aż 361 jest aktywnych, a 216 z nich funkcjonuje bez wymaganych pozwoleń. To informacje przedstawione podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przez ministra Mariano Hernándeza Zapata.

Połowa zrzutów bez pozwoleń lub w trakcie legalizacji

Minister Hernández Zapata podkreślił, że oprócz 216 nieautoryzowanych punktów, 112 posiada odpowiednie zezwolenia, a kolejnych 75 znajduje się w trakcie procesu legalizacyjnego. Procedura ta trwa od sześciu do ośmiu miesięcy, co oznacza, że „ponad 55 procent jest dozwolonych lub jest w trakcie tego procesu”.

Znacząca część tych punktów – 64 procent – ma charakter publiczny i odprowadza ścieki miejskie, głównie komunalne pochodzące z poszczególnych wysp. Minister wyjaśnił jednak, że Regionalne Ministerstwo Transformacji Ekologicznej i Energii „nie ma uprawnień do oczyszczania lub prowadzenia prac kanalizacyjnych”, a jedynie do wydawania zezwoleń na zrzuty.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Zamknięte punkty mogą zostać reaktywowane

Według Ángela Montañésa, dyrektora generalnego ds. walki ze zmianami klimatu, w 2021 roku Wyspy Kanaryjskie zamknęły 31 punktów zrzutu ścieków. Podkreślił jednak, że zamknięcie „nie oznacza braku aktywności”, ponieważ „mogą one odprowadzać ścieki w dowolnym momencie”.

Celem aktualizacji rejestru tych punktów jest, jak wyjaśnił minister Hernández Zapata, „promowanie uregulowania” zrzutów z lądu do morza, poprawa koordynacji administracyjnej oraz „przegląd zaległych spraw” w ścisłej współpracy i przy wsparciu technicznym rad miejskich i lokalnych.

Ambitne plany na 2027 rok

Dzięki „posiadaniu aktualnych i kompletnych informacji na temat sytuacji”, regionalne ministerstwo ma nadzieję, że do 2027 roku 85 procent nieautoryzowanych punktów będzie przynajmniej w trakcie procedury legalizacyjnej, a 60 procent otrzyma zatwierdzenie rządu Wysp Kanaryjskich.

Minister regionalny wskazał na główne przyczyny obecnej sytuacji: brak infrastruktury do oczyszczania ścieków oraz niedobór wykwalifikowanego personelu do przeprowadzania niezbędnych procedur. Te czynniki, jego zdaniem, doprowadziły do problemów, z jakimi obecnie boryka się archipelag w tej dziedzinie.

Wzmożony monitoring najbardziej problematycznych miejsc

Spośród 361 aktywnych punktów zrzutu rząd Wysp Kanaryjskich wprowadzi „ściślejsze i bardziej intensywne” monitorowanie dwudziestu z nich. Te wybrane lokalizacje, znajdujące się w różnych fazach administracyjnych, mają największy wpływ na ekosystem morski. Najważniejszymi z nich są zrzut w okolicy teatru Pérez Galdós w Las Palmas de Gran Canaria oraz zrzut w Cabo Llanos w Santa Cruz de Tenerife.

Rozkład geograficzny punktów zrzutu

Analiza rozmieszczenia punktów zrzutu pokazuje wyraźną koncentrację na dwóch największych wyspach archipelagu. Teneryfa skupia 180 punktów, podczas gdy na Gran Canarii znajduje się 115. Oznacza to, że na dwóch stołecznych wyspach koncentruje się aż 295 punktów zrzutu ścieków do morza, co stanowi 81,72 procent wszystkich tego typu miejsc.

Pozostałe punkty rozmieszczone są na mniejszych wyspach: Fuerteventura (40 punktów), Lanzarote (36), La Palma (18), La Gomera (10) oraz El Hierro (5).

Podział kompetencji między instytucjami

Minister Hernández Zapata wyjaśnił także podział odpowiedzialności między różnymi instytucjami. Kierowany przez niego departament nie ma uprawnień do kontrolowania jakości wody na plażach, jej analizy ani podejmowania decyzji o ewentualnych zamknięciach – te kompetencje należą do Generalnej Dyrekcji Zdrowia Publicznego. Z kolei nakładanie sankcji za nielegalne i niekontrolowane zrzuty leży w gestii Agencji Ochrony Środowiska Wysp Kanaryjskich.

Nowe narzędzia kontroli i współpracy

W celu uporządkowania tej złożonej sytuacji szef Departamentu Transformacji Ekologicznej i Środowiska zapowiedział prace nad dekretem dotyczącym zrzutów ścieków oraz nad szczegółową mapą drogową. Plan przewiduje spotkania z radami miejskimi, radami wyspiarskimi i organami publicznymi, które będą towarzyszyć i doradzać w tym procesie.

Wszystkie punkty zrzutu wraz z ich statusem – niezależnie od tego, czy są autoryzowane, oczekujące na zatwierdzenie, czy nieautoryzowane – można sprawdzić w przeglądarce Grafcan. Interaktywna mapa zawiera szczegółowe informacje o dokładnej lokalizacji każdego punktu, jego właścicielu oraz statusie administracyjnym.

punkty zrzutu ścieków Wyspy Kanaryjskie

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link