Silny wzrost gospodarczy Wysp Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie nadal znajdują się w czołówce rankingu wspólnot autonomicznych pod względem wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) po spadkach, zwłaszcza w latach 2020 i 2021, najtrudniejszych latach pandemii COVID-19.

Powrót do wzrostu po pandemii

Po tych latach zerowej lub prawie zerowej turystyki i przejściu do 2022 r., w 2023 r. wyspy osiągnęły już 4% wzrost PKB, najwyższy wskaźnik w kraju. Oczekuje się, że w bieżącym roku (2024) wartość ta, mimo że jest nieco niższa, również będzie jedną z najwyższych w kraju, z przewidywanym wzrostem o 3,2%, za tylko Balearami (3,5%). Średnia dla Hiszpanii na ten rok wynosi tymczasowo 2,5%.

Dane z raportu Funcas

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Funcas (organizacja ta jest ośrodkiem analitycznym zajmującym się badaniami gospodarczymi i społecznymi oraz ich późniejszym rozpowszechnianiem, będącym częścią Obra Social de la CECA – Hiszpańskiej Konfederacji Kas Oszczędnościowych i Banków), PKB Wysp Kanaryjskich wzrosło o 4% w 2023 r., napędzane głównie przez turystykę, z historycznym rekordem całkowitej liczby przyjazdów (16,2 mln odwiedzających) na wyspy i wydatków odwiedzających.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Rekordowa liczba turystów

Przyjęcie turystów wzrosło o 13,2% rocznie w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. na Wyspach Kanaryjskich i było o 6,1% wyższe niż w 2019 r., roku sprzed pandemii, co było drugim najlepszym wynikiem dla tego ostatniego wskaźnika wśród najbardziej turystycznych wspólnot autonomicznych w kraju, niższym tylko o 9,8% we Wspólnocie Walencji.

Prognozy na 2024 rok

Funcas prognozuje na cały 2024 r. wysoki wzrost PKB na wyspach o 3,2% rocznie. W związku z dobrymi wynikami lokalnej gospodarki, oczekuje się, że liczba osób zatrudnionych pod względem EPA (Badanie Siły Roboczej) poprawi się o 3,9% rocznie, podczas gdy stopa bezrobocia może spaść o 1,7 punktu procentowego, do 14,4% średnio rocznie (obecnie, na koniec 2023 r., wynosi 16,1% aktywnej populacji).

Spadek bezrobocia

Jeśli ta ewolucja zostanie potwierdzona, Wyspy Kanaryjskie będą autonomiczną wspólnotą, w której stopa bezrobocia spadła najbardziej w ujęciu względnym od początku pandemii w 2020 r.

Przemysł jako dodatkowy motor wzrostu

Głównym motorem 4% wzrostu regionalnego PKB w ubiegłym roku była turystyka, ale był jeszcze jeden element pomocniczy: przemysł. Sektor ten, jak twierdzi Funcas, wniósł „znaczący wkład” we wzrost PKB na wyspach w 2023 r., „pomimo jego skromnego znaczenia gospodarczego” na archipelagu. Działalność produkcyjna związana z lokalnym przemysłem rozwinęła się we wszystkich jego głównych gałęziach, nawet w tych, które miały najgorszą ewolucję w skali kraju, jak w przypadku energetyki. Wyspy Kanaryjskie były zatem regionem, w którym wskaźnik produkcji przemysłowej (IPI) wzrósł najbardziej, o 6% rocznie, w porównaniu ze spadkiem o 1,4% na poziomie krajowym.

Rekordowy wzrost zatrudnienia

W 2023 r. Wyspy Kanaryjskie wyróżniały się jako wspólnota autonomiczna o najwyższym względnym wzroście liczby podmiotów zrzeszonych w systemie zabezpieczenia społecznego, wynoszącym 4,3% (co odpowiada utworzonemu zatrudnieniu netto), oraz liczby osób zatrudnionych, zgodnie z EPA, z rocznym wzrostem o 4,7%. W rezultacie był to region – wraz z Kantabrią – w którym średnia roczna stopa bezrobocia spadła najbardziej gwałtownie, o 1,5 punktu procentowego, do 16,1%.

Budżet w równowadze

W odniesieniu do rachunków publicznych, po znaczącym ujemnym saldzie odnotowanym w roku budżetowym 2022, w 2023 r. archipelag osiągnął już nadwyżkę stanowiącą 0,41% jego PKB, co identyfikuje Wyspy Kanaryjskie jako jeden z pięciu regionów, które nie wykazały deficytu publicznego w tym roku.

wyspy kanaryjskie wioda prym w odbudowie gospodarki po pandemii

Źródło