Moratorium na domy wakacyjne nie do przyjęcia

Prezydent Wysp Kanaryjskich, Fernando Clavijo, nie opowiedział się za ogłoszeniem moratorium na przyznawanie licencji na domy wakacyjne. Sprawa została przekazana do rad lokalnych, w których rękach Clavijo zapewnił, że to od nich zależy, czy nie pozwolą na odpowiedzialne deklaracje jako wymóg rozpoczęcia tej działalności.

Narastająca liczba domów wakacyjnych

Poseł z Nueva Canarias, Luis Campos, przypomniał, że trzykrotnie prosił w parlamencie o moratorium do czasu wejścia w życie ustawy regulującej ten sektor. W ciągu kilku miesięcy liczba wniosków o licencje znacznie wzrosła, z powodu obawy, że ograniczenia zostaną nałożone dekretem przygotowywanym przez rząd Wysp Kanaryjskich. Campos wskazał, że w kwietniu ubiegłego roku liczba domów wakacyjnych wynosiła 55 500, a obecnie jest to już 61 000, z 1000 nowymi w ciągu miesiąca i 92 000 nowymi miejscami na Wyspach Kanaryjskich od czasu ogłoszenia ustawy.

Wyzwania dla zrównoważonego rozwoju

Clavijo przyznał, że domy wakacyjne są działalnością, w której „rynek turystyczny musi uczestniczyć, ale musi być regulowany”. Rząd Wysp Kanaryjskich dąży do przejścia w kierunku bardziej zrównoważonej turystyki, ponieważ rynek domów wakacyjnych jest dynamicznie rozwijającym się, ale powodującym również szkody dla części populacji.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Wyspy Kanaryjskie na forum ONZ

W celu przedstawienia planu przejścia na model zrównoważonej turystyki, radna Jessica de León udała się do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Wyspy Kanaryjskie były jedyną hiszpańską destynacją reprezentowaną na 19. spotkaniu Komitetu ds. Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju, gdzie de León i dyrektor zarządzający Canary Islands Tourism, José Juan Lorenzo, wyjaśnili mapę drogową wdrażaną przez region.

Kluczowe wyzwania i priorytety

De León podkreśliła, że „kluczem do osiągnięcia pożądanego rozwoju turystyki jest wzmocnienie koncepcji użytkowania gruntów” oraz „promowanie zmian legislacyjnych, które promują prawdziwą transformację miejsca docelowego”. Priorytetem są również realne korzyści dla lokalnej ludności oraz zrównoważony rozwój środowiskowy.

Działania na rzecz neutralności klimatycznej

Lorenzo zapewnił, że „zrównoważony rozwój środowiska jest jednym z priorytetów turystyki Wysp Kanaryjskich”. Archipelag przestrzega Deklaracji z Glasgow od 2022 r. i był pierwszym celem podróży w Hiszpanii, który opracował plan działań na rzecz klimatu w celu zmniejszenia emisji CO2. Celem jest, aby do 2026 r. wszystkie produkty turystyczne zgłaszały swój ślad węglowy.

wyspy kanaryjskie podejmuja dzialania na rzecz zrownowazonej turystyki

Źródło