Nowa asteroida na horyzoncie

Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) poinformowało w środę, że jest jednym z międzynarodowych ośrodków badawczych, które „aktywnie monitorują” asteroidę 2024 YR4. Obiekt ten został niedawno sklasyfikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) jako „potencjalnie niebezpieczny” z 1,5% prawdopodobieństwem uderzenia w Ziemię w 2032 roku.

Asteroida została odkryta w grudniu 2024 roku i ma szacowany rozmiar od 40 do 90 metrów. W związku z potencjalnym zagrożeniem, ONZ aktywowała protokoły obrony planetarnej, aby lepiej określić orbitę, rozmiar i zagrożenie stwarzane przez 2024 YR4.

Międzynarodowa reakcja na zagrożenie

Protokoły ONZ są uruchamiane, gdy prawdopodobieństwo uderzenia jest większe niż 1%. W tym celu aktywowana jest Międzynarodowa Sieć Ostrzegania przed Asteroidami (IAWN), której przewodniczy NASA, oraz Grupa Doradcza ds. Planowania Misji Kosmicznych (SMPAG), której przewodniczy ESA.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) jest jednym z liderów w tej dziedzinie dzięki swojej grupie Układu Słonecznego, kierowanej przez dr Julię de León i dr Javiera Licandro. IAC uczestniczy w badaniach poprzez dostarczanie danych, a ponadto dr de León działa jako punkt kontaktowy ESA w Hiszpanii dla obiektów bliskich Ziemi (NEO) i obrony planetarnej.

Szczegółowe obserwacje asteroidy

IAC obserwuje asteroidę 2024 YR4 ze swoich obserwatoriów od kilku tygodni, co pozwoliło uzyskać bardzo precyzyjne pomiary jej pozycji i poprawić wyznaczanie jej orbity. Pomimo słabości obiektu, dr Julia de León dostarczyła informacji na temat jego składu, dzięki widmom uzyskanym za pomocą Gran Telescopio Canarias (GTC), największego teleskopu na świecie.

Dr Javier Licandro wyjaśnia: „Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju jest to asteroida pod względem składu, aby uzyskać jak największą precyzję pod względem jej wielkości”.

Porównanie z poprzednimi przypadkami

Licandro przypomina, że jest to drugi przypadek, w którym obserwując obiekt i obliczając jego orbitę, ustalono, że może on mieć więcej niż 1% szans na uderzenie w najbliższej przyszłości. „Pierwszym był Apophis, który został odkryty w 2004 roku. Początkowo określono, że ma więcej niż 1% szans na uderzenie, ale po dalszych obserwacjach ustalono, że przejdzie bardzo blisko Ziemi w 2029 roku, ale nie uderzy. Apophis mierzy około 375 kilometrów”, wyjaśnia Licandro.

Skład i rozmiar asteroidy

Dr Julia de León wyjaśnia, że dzięki programowi obserwacji w GTC udało jej się ustalić, że obiekt jest skałą złożoną z krzemianów i metalu. „Znając skład, możemy wywnioskować albedo (ilość światła odbitego od jego powierzchni), a dzięki pomiarowi albedo możemy oszacować jego rozmiar”, tłumaczy de León.

Dalsze działania i współpraca międzynarodowa

IAC nadal monitoruje ten obiekt i jest w kontakcie z innymi organizacjami międzynarodowymi, aby przyczynić się do lepszego określenia jego rozmiaru, orbity i możliwości zderzenia. 2024 YR4 został odkryty przez jeden z teleskopów sieci ATLAS, sieci poświęconej wykrywaniu asteroid na ścieżce zderzenia z Ziemią, której członkiem jest IAC.

Nowe narzędzie w obserwacji asteroid

Piąta jednostka ATLAS (ATLAS-Teide) została właśnie zainstalowana w Obserwatorium na Teide i wkrótce rozpocznie swoją działalność naukową, stawiając obserwatoria IAC w czołówce programów obrony planetarnej. To nowe narzędzie z pewnością przyczyni się do jeszcze dokładniejszego monitorowania potencjalnie niebezpiecznych obiektów, takich jak asteroida 2024 YR4.

asteroida 2024 yr4 nowe zagrozenie dla ziemi

Źródło